Afganistan'daki Devlet Başkanlığı Seçimi

Afganistan'daki Devlet Başkanlığı Seçimi

Afganistan'daki Devlet Başkanlığı Seçimi
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Adaylardan Abdullah Abdullah, dün açıklanan ilk sonuçların aksine kendi zaferini ilan etti.

Afganistan devlet başkanlığı seçiminin adaylarından Abdullah Abdullah, dün açıklanan ikinci tur seçim sonuçlarını reddederek, seçimi kendisinin kazandığını iddia etti.

Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonu'nun dün açıkladığı ikinci tur ilk sonuçlarına göre, iki adaydan eski Maliye Bakanı Eşref Gani Ahmedzay oyların yüzde 56,44 kazanmıştı. Abdullah Abdullah'ın ise oyların 43,56 alarak yarışı kaybettiği açıklanmıştı.

Başkent Kabil'de bugün düzenlenen bir mitingde taraftarlarına hitap eden eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah, ikinci tur seçimlerin kesin galibinin kendisi olduğunu iddia ederek, "hileyle" seçimleri kazanan hükümeti kabul etmeyeceğini söyledi.

Afganistan'da hileyle gelen hükümete bir gün bile izin vermeyeceğini belirten Abdullah, "Halk benim paralel hükümet ilan etmemi istiyor. Ben de onların isteklerini reddedemem. Bana birkaç gün zaman verin. Size danışıp son kararı vereceğim" dedi.        

Binlerce kişilik coşkulu bir kalabalığa hitap eden Abdullah, "Bu sabah ABD Başkanı Barak Obama ile Dışişleri Bakanı John Kerry beni aradı. Uzun uzun konuştuk. Bana 'Yolsuzluğa, hileye karşıyız ve adalete destek vereceğiz. Hiçbir adaya destek vermiyoruz ancak temiz oyların hileyle kullanılan oylardan ayrılmasını istiyoruz' dediler" ifadesini kullandı.

Abdullah, şu andaki Devlet Başkanı Hamid Karzai ve Seçim Komisyonu'nun kendisi aleyhinde olduğunu ileri sürdü.

Abdullah'ın taraftarları miting salonunda asılı duran Karzai'in fotoğrafını yerinden söküp, ayakları altına aldılar. Kalabalık Karzai'nin fotoğrafının yerine Abdullah'ın bir fotoğrafını koydu ancak Abdullah bu tepki gösterdi.

Afganistan'da devlet başkanlığı seçimlerin birinci turu 5 Nisan'da yapıldı ancak yarışan sekiz adaydan hiçbiri kullanılan oyların yüzde 50'sinden fazlasını alamadı. Ülkenin anayasasına göre, en çok oyu alan iki aday Eşref Gani Ahmedzay ve Abdullah Abdullah 14 Haziran'da yapılan ikinci tur seçimde yarıştı.

Seçimin ikinci turunda yarışan iki aday, ilk sonuçların açıklanmasının ardından 48 saatte kadar seçimle ilgili şikayet ve itirazlarını Seçim Şikayetleri Komisyonu'na iletebilecek. Komisyon, şikayet ve itirazları 21 Haziran'a kadar inceleyip, seçimle ilgili son kararını Bağımsız Seçim Komisyonu'na gönderecek. Bağımsız Seçim Komisyonu aynı gün seçiminin sonuçlarını açıklayacak ve 2 Ağustos'ta yeni devlet başkanı, hükümeti Hamid Karzai'den devralacak. - Kabil

Afganistan'daki Devlet Başkanlığı Seçimi

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title