Afganistan'da Taliban Militanları Calriz İlçesine Saldırı Düzenledi: 2 Ölü, 3 Yaralı

Afganistan'da Taliban Militanları Calriz İlçesine Saldırı Düzenledi: 2 Ölü, 3 Yaralı

Afganistan'da Türk Askeri Birliği İl İmar Ekibinin 20 Kilometre Uzağındaki Calriz İlçesine Baskın Düzenleyen Taliban Militanları, Yaklaşık 4 Saat Boyunca Kaymakamlık ve İlçe Emniyet Binasını Ele Geçirdi. Saldırıda 2 Afgan Polis Hayatını Kaybederken, 3 Polis de Yaralandı.

Afganistan'da Taliban Militanları Calriz İlçesine Saldırı Düzenledi: 2 Ölü, 3 Yaralı

Afganistan'da Türk askeri birliği il imar ekibinin 20 kilometre uzağındaki Calriz ilçesine baskın düzenleyen Taliban militanları, yaklaşık 4 saat boyunca kaymakamlık ve ilçe emniyet binasını ele geçirdi. Saldırıda 2 Afgan polis hayatını kaybederken, 3 polis de yaralandı.

Afganistan'ın başkenti Kabil'e 45 kilometre uzaklıktaki Vardak iline bağlı Calriz ilçesine dün gece saat 01.00 sıralarında baskın düzenleyen Taliban militanları, kaymakamlık ve emniyet binasına ele geçirdi. İlçe Kaymakamı Fazıl Kerim'i bir süre esir alan militanlar, ilçe emniyet binasını da ele geçirdi. Bir saatlik çatışma sonucu emniyet binasını ablukaya alarak tüm polis memurlarını bir konteynıra kapatan militanlar, ilçe kaymakamlık ve emniyet binasını yaklaşık 4 saat boyunca kontrolünde tuttu. Çatışma sonucu 2 polis memuru hayatını kaybederken, ilçe kaymakamı dahil 3 kişi de yaralandı. Geri kalan ekibi bir konteynıra kapatan militanların, konteynıra roket attığı, fakat şans eseri fırlatılan roketin konteynırı delip geçmesinin ölü sayısının artmasını engellediği kaydedildi. İlçe binası ve emniyet binasının, saatler sonra Afgan güçlerinin kontrolüne geçtiği kaydedilirken, ilçede geniş çaplı operasyonların devam ettiği belirtildi. Taliban güçlerinin, kaymakamlık binasını ve ilçe emniyet amirliğine ait Renger ve Ford marka araçların yanısıra bir motoru da yaktıkları bildirildi. İl Şura Reisi Hacı Hazrat Canan, "Dün gece Calriz ilçesi ve kaymakamlığına devlet ve vatan düşmanları saldırmış. Saldırı sonucu 2 polisimiz şehit olmuş. Ayrıca kaymakamlık ve polis araçları ateşe verilmiş. Merkezden yardımcı polis ve emniyet güçlerinin gelmesi ile düşman sahayı terk etmiş. Şimdi bölge sakin ve devlet kontrolünde" dedi.

Taliban güçleri ile çatışan M. Haşim adlı bir asker ise, "Ben ve dört 4 arkadaşım gece çatıda nöbette tutuyorduk. Saat 22.00 ila 22.30 sıralarında nöbeti devredip, koğuşta istirahata geçmiştik. O anda silah sesleri duyulmaya başladı. Arkadaşım dışarı çıkıp baktığında, bir arkadaşımızın yaralandığını görmüş. Bulunduğumuz çatı dahil her taraf kuşatılmıştı" diye konuştu.

Olayların yaşandığı bölge, Türk askeri birliği il imar ekibinin merkezinden 20 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İl imar ekibi yetkilileri, bulundukları bölgede herhangi bir sorunun olmadığını açıkladı.

(CG-AG-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA