Afganistan'da Düzenlenen Hava Saldırısında Sivillerin Öldüğü İddiası

Afganistan'da Düzenlenen Hava Saldırısında Sivillerin Öldüğü İddiası

NATO Yönetimindeki Afganistan Gücü, Geçtiğimiz Günlerde Wardak Bölgesine Yönelik Olarak Gerçekleştirilen Hava Saldırısında Sivillerin Hayatını Kaybettiği Yönündeki İddiaları Yalanladı.

Afganistan'da Düzenlenen Hava Saldırısında Sivillerin Öldüğü İddiası

NATO yönetimindeki Afganistan gücü, geçtiğimiz günlerde Wardak bölgesine yönelik olarak gerçekleştirilen hava saldırısında sivillerin hayatını kaybettiği yönündeki iddiaları yalanladı.

Afganistan'daki NATO birliğinden (ISAF) yapılan açıklamaya göre, 22 Ekim tarihinde Wardak'a düzenlenen hava saldırısında sivil unsurların hayatını kaybettiği yönündeki iddiaların asılsız olduğu belirtildi. Wardak Bölge Konseyi Başkanı Haji Janan, söz konusu operasyonda 13 kişinin hayatını kaybettiğini, ölenlerden 11'inin aynı aileye mensup olduğunu belirtmişti. Bu iddianın üzerine yapılan açıklamada, "ISAF, sivillerin hayatını kaybettiğine ilişkin iddialar üzerine başlatılan soruşturma tamamlandı ve

olayda herhangi bir sivil unsura hasar verilmediği tespit edildi. İddialar tamamiyle asılsızdır" denildi.

Öte yandan Taliban militanları ile Afgan kuvvetleri arasında yaşanan çatışmalarda bu yıl içerisinde 700'ün üzerinde kişinin hayatını kaybettiği biliniyor. ISAF ve diğer uluslararası güçler, sivil ölümlerinden Talibanı sorumlu tutuyor.

(AFP-KK-KK-D)

Kaynak: İHA