Afganistan'da Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin İlk Sonuçları Açıklandı

Afganistan'da Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin İlk Sonuçları Açıklandı

Afganistan'da Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin İlk Sonuçları Açıklandı
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Ülkede 21 gün önce yapılan seçimlerin ilk sonuçlarına göre, Abdullah Abdullah oyların yüzde 44,9’unu alarak birinci oldu.

Afganistan'da 5 Nisan'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk sonuçlarına göre, 2009 yılında mevcut Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'in rakibi olan Abdullah Abdullah yüzde 44,9 ile ilk sırada yer aldı.

Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonu Başkanı Yusuf Nuristani, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanılan oyların sayımının tamamlandığını belirterek, eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah'ın yüzde 44,9 ile birinci olduğunu, eski Maliye Bakanı Eşref Gani Ahmadzai'in ise yüzde 31,5 oyla ikinci sıraya yerleştiğini ifade etti.

Nuristani, adaylardan Zalmai Rasul'un yüzde 11,5, Abdul Rab Rasul Sayyaf'ın ise yüzde 7,1 oy aldığını.

Seçimde yarışan diğer dört adayın oyların sadece yüzde beşini aldığına değinen Nuristani, "Seçimlerin büyük ihtimal ikinci tura gedeceğini düşünüyorum. Seçim Şikayetleri Komisyonu'nun değerlendirmelerinden sonra açıklanan bu sonuçlar değişebiliyor" dedi.

Afganistan Seçim Şikayetleri Komisyonu, bu sonuçları teyit ederse, seçimler ikinci tura gidecek ve yarış, önde giden iki aday arasında devam edecek. - Kabil

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title