Afganistan'da Cumhurbaşkanı Karzai'nin Korumalarına Saldırı

Afganistan'da Cumhurbaşkanı Karzai'nin Korumalarına Saldırı

Afganistan'da Cumhurbaşkanı Karzai'nin Korumalarına Saldırı
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Pazar yerine düzenlenen saldırıda ölenlerin taziyesine gitmeye çalışan Karzai’nin konvoyu, gidilecek yolu şaşırarak Taliban'ın etkin olduğu bölgeye girdi.

Afganistan'ın Paktika kentinde gitmek isteyen Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'in özel korumaların konvoyuna Paktiya kentinde Taliban tarafından saldırı düzenlendi.

Paktiya Emniyet Amiri Zalmai Aoryahil, AA'ya yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin özel korumalarının Paktika kentine gideceğini ancak Paktiya kentinde yolu şaşırdıktan sonra Taliban'ın pususuna düştüğünü belirterek, çıkan çatışmada, özel korumaların 2'sinin yaralandığını söyledi.

Aoryahil, "Cumhurbaşkanın özel korumaları bize haber vermeden, iki gün önce düzenlenen intihar saldırısında 89 kişinin öldürüldüğü Paktika kentine gidiyordu, yolu bilmedikleri için Paktiya kentinde Taliban'ın etkin olduğu bir ilçeye girip Taliban'ın pususuna düştüler" dedi.

Taliban ve özel koruma mensupları arasında çatışmanın öğleden sonra saat 03: 00 sularına kadar devam ettiğini aktaran Aoryahil, saldırıdan Taliban'ı sorumlu tuttu.

İsmini vermeyen Paktika polis yetkilisi ise Cumhurbaşkanı Karzai'in gelecek iki-üç günde Paktika'ya gideceğini ve orada bir intihar saldırısından ölen 89 kişinin taziye törenine katılacağını ifade ederek, özel korumaların Karzai'in güvenliği için daha önceden Paktika'ya gideceğini dile getirdi.

Geçen salı Paktika kentinin Aorgun ilçesinin Pazar yerinde düzenlenen bir intihar saldırısında 89 kişi hayatını kaybetmişti ve yaklaşık 40 kişi de yaralanmıştı.

Afganistan Hükümeti, saldırının Taliban'ın Hakanı şebekesi tarafından gerçekleştiğini açıklamış, Taliban ise saldırıyı üstlenmemişti. Taliban örgütü genellikle çok sivil kayıplarına sebep olan saldırıları üstlenmiyor. - Kabil

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title