Afganistan'da 9 Bin 769 Kilo Uyuşturucu İmha Edildi

Afganistan'da 9 Bin 769 Kilo Uyuşturucu İmha Edildi

Afganistan'ın Başkenti Kabil'de, İçişleri Bakanlığı Uyuşturucu ile Mücadele Birimi Tarafından Ele Geçirilen 9 Bin 769 Kilogram Uyuşturucu Yakılarak İmha Edildi.

Afganistan'da 9 Bin 769 Kilo Uyuşturucu İmha Edildi

Afganistan'ın başkenti Kabil'de, İçişleri Bakanlığı Uyuşturucu İle Mücadele Birimi tarafından ele geçirilen 9 bin 769 kilogram uyuşturucu yakılarak imha edildi.

Afganistan İçişleri Bakanlığı Uyuşturucu İle Mücadele Bakan Yardımcısı Muhammed Davut Davut, ele geçirilen yaklaşık 10 bin ton uyuşturucunun imha edilmesi töreninde yaptığı konuşmada, ülke genelinde uyuşturucu ile mücadelede büyük başarı sağladıklarını söyledi. Afganistan'daki 19 ilin uyuşturucu ekiminden ayıklandığını ve uyuşturucu yetişmeyen bölgelere yardım yapılacağını belirten Davut, "Uyuşturucu yetişmeyen illere 1'er milyon dolar yardım yapılması öngörülüyor. Biz geçen senelerde uyuşturucu ile

terörün birbiriyle bağlantılı olduğunu yabancı dostlarımıza anlatmaya çalıştık. Ama ancak bugün söylediğimizi kabul ettiler. Uyuşturucu ekilen bölgeler devletin güvenliği sağlayamadığı illerdi. Bunların başında da Hilment bölgesi geliyor. Bu bölge genelinde Taliban'ın hakimiyeti çok fazladır" dedi.

BM İcra Komitesi Uyuşturucu İle Mücadele Müdürü Antonioa Maria Osta ise, "19. yüzyılda Afganistan'da büyük bir uyuşturucu ekimi başladı. Başka hiçbir ülkede bu oranda bir ekim olmadı. BM'nin yaptığı araştırmaya göre, 193 bin hektar alana uyuşturucu ekilmiş. Ekim alanları geçen seneye göre yüzde 17'lik bir artış göstermiş. Şu anda Afganistan, dünyanın en fazla uyuşturucu yetiştiren ülkesi durumunda. Eğer bir karşılaştırma yapacak olursak, Latin Amerika ülkelerinin toplam üretiminden daha fazla.

Afganistan'da bu sene 200 ton gibi büyük bir rakamda uyuşturucu yetiştirilmiş. Afganistan'ın fakir bir ülke olduğu gerçeği doğru değildir. Uyuşturucu yetiştirilen iller, yetiştirilmeyen illere göre çok daha zengin" diye konuştu.

(EG-EA-OYK-CC-D)

Kaynak: İHA