Afganistan'da 5 Yıldızlı Otele Saldırı: 4 Ölü

Afganistan'da 5 Yıldızlı Otele Saldırı: 4 Ölü

Afganistan'ın başkenti Kabil'de, yabancıların kaldığı bir otele Taliban tarafından düzenlenen silahlı saldırıda 4 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

Afganistan'da 5 Yıldızlı Otele Saldırı: 4 Ölü

Afganistan'ın başkenti Kabil'de, yabancıların kaldığı 5 yıldızlı bir otele Taliban tarafından düzenlenen silahlı saldırıda 4 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Sedik Sediki, olay yerinde basına yaptığı açıklamada, Nevruz'un kutlandığı bu gece 4 Taliban üyesinin Kabil'deki 5 yıldızlı Kabul Serena oteline saldırı düzenlediğini söyledi. Sediki, yaklaşık 3 saat devam eden çatışmada, saldırganların öldürüldüğünü kaydetti.

Saldırıda otelin biri yabancı, 3 personelin yaralandığını aktaran Sediki, "Saldırganların yaşları 18'in altındaydı, ufak tabancaları çoraplarına yerleştirip yemek yeme bahanesiyle otele gerdiler" diye konuştu.

Sözcü, güvenlik kameralarında kayıt edilen görüntülere göre, saldırganların saat 06.00 sularında otele girdiğini, saat dokuzda da tuvaletlerden otelde bulunan kişilere ateş açtığını ifade etti.

Otel güvenliği ve saldırganlar arasında çıkan çatışmanın ardından, otelde bulunan kişilerin binanın alt katındaki güvenli bir odaya nakil edildiği, olay yerine özel hareket ekiplerin geldiği bildirildi.

Yetkililer olay sırasında otelin iki güvenlik mensubunun ve bir yabancı çalışanın yaralandığını duyurarak, olayda başka kimsenin zarar görmediğini açıkladı.

Saldırının sorumluluğunu üstlenen Taliban, otelde şiddetli çatışmanın sürdüğünü iddia etti.

Otele giden tüm yolların kapatıldığı, ambulansların bile sıkı kontrolden geçirildiği görüldü.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın yakın mesafesinde bulunan Kabul Serena otelin güvenliği, özel güvenlik ve polis tarafından sıkı bir şekilde sağlanıyor. Otele girmek için 3 kontrol noktasından geçmek gerekiyor.

Afganistan'a gelen birçok üst düzey yabancı yetkililer ve Bileşmiş Milletler dahil birçok uluslararası kurumun çalışanlarının bu otelde kaldığı biliniyor.  

Kabul Serena'ya yaklaşık 3 yıl öncede Taliban tarafından saldırı düzenlenmişti ve çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti. - Kabil

Kaynak: AA