Afgan gazeteciye idam cezası

Afgan gazeteciye idam cezası

Afganistan'da bir mahkeme, genç bir gazeteciyi İslam'a hakaret ettiği gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırdı.

Afgan gazeteciye idam cezası

Afganistan'da bir mahkeme, genç bir gazeteciyi İslam'a hakaret ettiği gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırdı.

BBC'nin haberine göre, Seyid Pervez Kambakş adlı gazeteci üç ay önce kuzeydeki Mezar-ı Şerif kentinde İslam'a küfür niteliğinde olduğu öne sürülen bir yazıyı üniversitedeki arkadaşları arasında dağıtması ardından gözaltına alınmıştı.

Belh üniversitesinde öğrenci olan Kambakş, Cihan-ı Nev (Yeni Dünya) adlı bir gazetede çalışıyordu. 23 yaşındaki Kambakş İslamın kadınlara yönelik muamelesini eleştiren makaleyi kendisinin kaleme almadığını, bunu İran'da faaliyet gösteren bir internet sitesinden indirdiğini vurguluyordu.

Mahkemenin idam cezası kararı muhafazakar din adamlarınca memnuniyetle karşılandı.

İnsan hakları grupları, Afgan gazeteci örgütleri ve Paris merkezli Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü ise ceza kararını kınadı. Sınır Tanımayan Gazeteciler, Başkan Hamid Karzai'den duruma "geç olmadan" müdahale etmesini istedi. Örgüt, yargılamanın yasalara ve ifade özgürlüğü göz önüne alınmaksızın yapıldığını ifade etti.

Karar, üst mahkemede temyize götürülecek.

Belh eyaletindeki asliye mahkemesi ise Kambakş'ın İslama hakaret ettiğini itiraf ettiğini, bu nedenle cezalandırılacağını bildirdi.Yakınları ise, yargılamanın bir savunma avukatı hazır bulunmaksızın, kapalı kapılar ardında yapıldığını söylüyorlar.

Belh savcı yardımcısı Hafızullah Halikyar da gazetecilerin sanığa destek vermek ya da kararı protesto etmek üzere eylem düzenlemesi halinde gözaltına alınacakları tehdidinde bulundu. Ancak bu tehdide rağmen meslekdaşlarının, Kabakş'ın evi önünde toplandığı bildiriliyor.

Kaynak: CHA