Affan Keçeci'den Çarpıcı Açıklamalar

Türkiye Futbol Federasyonu (Tff) Başkan Vekili Affan Keçeci, Federasyonun Seçime Gitmesi İçin İmza Toplanmasıyla İlgili, "Bu Yönetim Kurulu Gitsin' Dendiği Vakit Bunun Gerekçesinin Ortaya Konması Lazım" Dedi.

Affan Keçeci'den Çarpıcı Açıklamalar

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkan Vekili Affan Keçeci, federasyonun seçime gitmesi için imza toplanmasıyla ilgili, "Bu yönetim kurulu gitsin' dendiği vakit bunun gerekçesinin ortaya konması lazım" dedi.

Affan Keçeci, ligtv.com.tr internet sitesine yaptığı açıklamada, son dönemde TFF ile ilgili yaşanan gelişmeleri değerlendirerek, "19 Ocak 2006 tarihinde TFF'nin seçim kongresi oldu ve Haluk Ulusoy başkanlığında yönetime bizler seçildik. O günden beri durdurak bilmez bir çalışma içerisindeyiz. Burada bizim tüm görevlerimiz ve de TFF'nin kuruluşu, hepsi 3813 sayısı federasyonun görev ve kuruluşları hakkındaki yasada net olarak belirtilmiş olduğundan o doğrultuda hareket etmekteyiz. Tabii ki o doğrultuda hareket ederken bir takım statü ve talimatlar da var, onlar da harfiyen yerine getirilmekte. İmza toplanma konusunda ben inanın hiç ilgilenmiyorum" diye konuştu.

Haluk Ulusoy başkanlığındaki yönetim kurulunda 2 başkan vekili ve 12 tane yönetim kurulu üyesi bulunduğunu ve bu kişilerin ilk defa görev aldığını belirterek, "Haluk Ulusoy ile ilgili olarak daha önceki dönemde teftiş kurulunun vermiş olduğu bir rapordan ötürü yargıya intikal eden bir konu var. Bildiğim kadarıyla da toplam 21 bin YTL'lik bir konu ve o yargıda devam ediyor. Yargıdaki konunun, neticesinin de alınması gerekir. Biz, yapmış olduğumuz görevde bir seneyi doldurmak üzereyiz bu bir sene içerisinde toplanan imzalarla 'Bu Yönetim Kurulu gitsin' dendiği vakit bunun gerekçesinin ortaya konması lazım. Benim çocuğum bana soruyor, 'Baba sizlerin gitmesini niye istiyorlar?' diye. Ben çocuğuma açıklayamıyorum. Bizim bu bir senelik görev içerisinde bir hata işlediğimiz, herhangi bir suç işlediğimiz, herhangi bir durum varsa bunun açıklanması gerekir. Ortaya konması gerekir" ifadelerini kaydetti.

Affan Keçeci, insanların birbirini sevmek zorunda olmadığını, yapılan hizmetlerle ilgili insanların değerlendirilmesi gerektiğini kaydederek, "Bu bakımdan ben burada hala bu sualin cevabını kimseden alabilmiş değilim. Başta da açıkca söylediğim gibi bu toplanan imzalarla hiç ilgilenmiyorum, beni de ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren tek bir nokta var, bana bu federasyona girmem için yapılan teklifi 24 saat değerlendirdikten sonra cevabımı verdim ve herşeyi düşündüm, ona göre 'Evet' dedim. 'Evet' dedikten sonra da benim karakterim gereği hizmetten başka hiçbir şey düşünmüyorum. Şu anda Türk futboluna hizmeti düşünüyorum, durdurak bilmez bir çalışma içerisindeyiz" şeklinde konuştu.

Yaşanan gelişmelerin Türk futbolunu bir kaosa sokma çabası olup olmadığı sorusuna Keçeci, "Kimin ne çabası içinde olup olmadığı beni ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren tek bir nokta var, üstlenmiş olduğum görevi sıfır hatayla götürebilmem" cevabını verdi. Görevini fahri olarak yerine getirdiğini de söyleyen Keçeci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ayrıca ben İcra Kurulu'nda da görevliyim. Herhangi bir maddi şey almadığımız gibi tamamıyla fahri olarak yapıyoruz. Neden yapıyoruz? TFF rozetinin üzerinde Türk bayrağı var. Türk bayrağının olduğu bir görev hiçbir şeyle ölçülmez. Onun için de ülkemizin şu anda özlemini duyduğu futboldaki başarıya ulaşabilme çabası içerisindeyiz. Net söylüyorum, 2002 Dünya Kupası 3.'lüğü arkasından 2003 Konfederasyon Kupası 3.'lüğü var. Ondan sonra Türk futbolunda bir duraklama, bir gerileme var. İşte biz bu çıtayı yükseltme çabası içerisindeyiz. Türkiye-İsviçre maçı öncesi, içerisi ve sonrasında yaşanan olaylardan ötürü alınan bir ceza var. 6 maçlık bir ceza var. Hukuk süreci devam etti ve 3 maça indirildi. Süreci yaşayan bir insan olarak bunu çok iyi biliyorum, iyi ki Haluk Ulusoy başkan oldu. Aksi takdirde 2008 Avrupa Şampiyonası'ndan, 2010 Dünya Kupası'ndan ihraç edilme gibi bir durumumuz da söz konusuydu. Böyle birşey de olabilirdi. Sonra ne oldu, Fatih Terim'in sorumluluğundaki Milli Takımımız 3 maç oynadı ve 9 puanla lider durumdayız. Türk futbolunda yeniden bir oluşum var. Bununla ilgili olarak da elimizden ne geliyorsa onu yapıyoruz. 2006 yılının mayıs ayı sonunda bu süreç başladı, hazırlık maçları oynadık, çıta yükselmeye başladı ve ben iddia ediyorum Allah kısmet ederse 2008 Avrupa Şampiyonası'nda A Milli Takımımız final oynayacaktır. Ardından da 2010 Dünya Kupası gelecek ona da gireceğiz. 24 Mart 2007 tarihinde Yunanistan'da Yunanistan ile oynuyoruz, 28 Mart 2007 tarihinde de Norveç ile oynayacağız. Öteki taraftan şu imza vermiş, bu imza vermiş, bunlar beni ilgilendirmiyor."

"MİLLİ TAKIM'IN BAŞARISIZLIĞI KELİMESİNİ AĞZIMIZA BİLE ALMAK İSTEMİYORUZ"

Keçeci, bundan sonraki süreçte neler yaşanacağı sorusuna da, "Yönetim Kurulu'nun kararı, haziran ayındaki Mali Genel Kurul'da gündeme bu konu alınır, ortaya konulur, konuşulur" şeklinde cevap verdi.

Haziran ayından önce bu konunun gündeme gelip gelmeyeceği sorusunaysa Keçeci, "Ne kazandıracak ki, ne getirecek ki? Bakın bir gerçek var. Bugüne kadar TFF'ye birçok başkan gelmiş, yönetim kurulu üyesi gelmiş. Bugün bu nöbeti kim yapıyor, biz. Bizim babamızın malı mı TFF. Bundan sonra da bu nöbeti başka arkadaşlarımız, kardeşlerimiz devralacak. Bu imza toplama konusundan dolayı doğacak olan olağanüstü kongreler olacaksa, ki şayet olursa bilmiyorum, ondan sonra ne olur? Her seçim sonrası imza toplanma başlar" cevabını verdi.

Keçeci, yaşanan gelişmelerden dolayı Milli Takım'ın muhtemel bir başarısızlığından kendilerinin sorumlu tutulup tutulmayacağı sorusuna da, "Biz, Milli Takım'ın başarısızlığı kelimesini ağzımıza bile almak istemiyoruz. Böyle birşey olmayacak, olmayacak. Biz en son Macaristan ile Macaristan'da oynadık. Macaristan'daki karışıklığı biliyorsunuz o günlerde. Bizim otelimize 500 metre mesafede 50 bin insan toplandı. Ben kafile başkanıydım. Ne teknik heyetimize, ne futbolcularımızın birine, oradaki o mitingi hissettirmedim bile. Ben bunları düşünüyorum. Başka bir şey düşünmüyorum" ifadelerini kaydetti.

Yaşanan gelişmelerle ilgili Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim ile konuşup konuşmadıkları sorusuna da Keçeci, "Hayır, Fatih hoca da kendi görevini çok iyi bilen bir insan. Bir de sorumlu olduğu konuların bilincinde. 7 Şubat 2007 tarihinde Gürcistan ile özel bir maçımız var" cevabını verdi.

(KÇ-İY-RO-RO-S)

Kaynak: İHA