Af Örgütü, Bm'yi Ortadoğu'daki Siviller İçin Göreve Çağırdı

Af Örgütü, Bm'yi Ortadoğu'daki Siviller İçin Göreve Çağırdı

Uluslararası Af Örgütü, Birleşmiş Milletler’den Lübnan’da Yaşanan Çatışma Ortamında Sivillerin Korunması İçin Önlemler Uygulamasını İstedi.

Af Örgütü, Bm'yi Ortadoğu'daki Siviller İçin Göreve Çağırdı

Uluslarararası Af Örgütü (UAÖ), Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne çağrı yaparak Lübnan’da yaşanan çatışma ortamında sivillerin korunması için “acil önlemler” uygulamasını istedi.

UAÖ’den yapılan yazılı açıklamada, Lübnan’da yaşanan çatışma ortamında çok sayıda sivilin öldürüldüğü anımsatılarak, sivillere yönelik saldırıları nedeniyle İsrail ve Hizbullah kınandı. Açıklamada, G8 ülkeleri de “sivillerin korunmasını politik kaygılarının önüne geçirememekle” suçlandı.

Açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, sivillere ve sivil hedeflere yönelik saldırıların yanı sıra uluslararası hukukun diğer ihlallerinin araştırılması için göreve çağrılırken, Güvenlik Konseyi’nden sivillere ve sivil unsurlara yönelik saldırıları durdurana kadar, İsrail ve Hizbullah’a silah sağlanmasının engellenmesini istedi.

İsrail bombardımanında en büyük bedeli Lübnan’daki sivillerin ödediği vurgulanan açıklamada, İsrail’in 12 Temmuz’dan bu yana sürdürdüğü bombalamalarda ölen 215 kişiden 200’ünün sivil olduğu belirtildi.