'Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, Vatandaşı Yalan Yanlış Beyana Zorluyor'
Haberler » Güncel » Haber

'Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, Vatandaşı Yalan Yanlış Beyana Zorluyor'

Vatandaşın Beyanını Esas Alan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (Adnks), Bazı Sorunları da Beraberinde Getirdi. Kocasıyla Kavga Edip Baba Evine Dönenler ya da Ölen Kızının Çocuklarına Bakmak Zorunda Kalan Kişiler, Bu Yakınlarını Yeni Sistemde Yanlarında Misafir Olarak Gösteremiyor. Muhtarlar, Sistemin Yanlış ve Yalan Beyana Kapı Araladığına Dikkat Çekiyor.

'Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, Vatandaşı Yalan Yanlış Beyana Zorluyor'

Vatandaşın beyanını esas alan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS), bazı sorunları da beraberinde getirdi. Kocasıyla kavga edip baba evine dönenler ya da ölen kızının çocuklarına bakmak zorunda kalan kişiler, bu yakınlarını yeni sistemde yanlarında misafir olarak gösteremiyor. Muhtarlar, sistemin yanlış ve yalan beyana kapı araladığına dikkat çekiyor.

Gaziantep Şehitkamil İlçesi Sarıgüllük Mahalle Muhtarı Sait Biner, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nin bazı sorunları da beraberinde getirdiğini söyledi. Sistemin vatandaşların beyanını esas aldığını belirten Biner, ancak vatandaşın değişik sebeplerden ötürü yanlış ya da yalan beyan verebildiğine dikkat çekti. Vatandaşların bazen zor durumda kaldığı için bazen de kasıtlı olarak yalan ya da yanlış beyan verdiğine değinen Biner, bir kişinin hangi nedenle olursa olsun ADNKS'de bir yakının yanında misafir olarak kalamadığını ve bu durumun bazı sorunları da beraberinde getirdiğini anlattı. Bu durumu somut bir örnekle açıklayan Biner, "Mahallemizde oturan bir vatandaşımızın Karşıyaka Mahallesi'nde oturan kızı vefat etti. Damadı, kızının ölümünün ardından çocuğuna bakmak istemedi. Çocuk, mahallemizde ikamet eden dedesinin yanına gelmek zorunda kaldı. Ancak okul çağındaki çocuğu mahallemizdeki okula kayıt ettiremedik. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nde, herhangi bir ikamette misafir olarak kalınamıyor. Bu sebeple mahalle sakinimizin damadı, kendi ve çocuğunun ikametini bizim mahallemize almak zorunda kaldı. Böylece çocuğumuzu okula yazdırdık. Ancak, çocuğumuzun babası bu mahallede değil eski evinde yaşamayı sürdürüyor" diye konuştu.

Eşiyle kavga edip baba evine dönen çocuklu bir bayanın da benzer sorunu yaşadığını anlatan Biner, bazılarının da oturmadıkları ikametlere ilişkin beyanlar verdiğine dikkat çekti. Bu kişilerin değişik nedenlerle yalan verdiğini söyleyen Biner, "Bu kişiler değişik suçlara karışabiliyorlar. İkamet ettikleri adreslerde gerçek olmayınca adli konularda hem o ikamette oturan gerçek kişinin hem de muhtarların başı derde girebiliyor" dedi.

Muhtarların maddi açıdan da sıkıntı çektiklerini belirten Biner, devletten aldıkları ödeneğin elektrik, su, yazıcı, kartuş ve kırtasiye masraflarını güçlükle karşıladığını, aldıkları evrak ücretleriyle ise Bağ-Kur prim borçlarını güçlükle ödediklerini dile getirdi. Türkiye genelindeki 53 bin muhtardan 35 bininin Tarım Sigortası'na alındığını, şehirlerdeki 18 bin mahalle muhtarının ise Bağ-Kur'a prim borçlarından ötürü icralık olduğuna değinen Biner, "Tarım Sigortası'na geçirilen arkadaşlarımız, aylık 100 YTL prim öderken şu an bizler 300 YTL prim ödemek zorunda kalıyoruz. Bu yüksek bir rakam. Şu an Bağ-Kur'a olan 5 bin YTL borcumdan dolayı sağlık hizmetlerinden de faydalanamıyorum. Hükümetin bu konuda muhtarlara bazı kolaylıklar sağlamasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

(Cihan)