Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (Tüik) Tarafından Yürütülen Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, İlk Olarak Başkent Ankara'da Uygulanmaya Başladı.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) tarafından yürütülen Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, ilk olarak Başkent Ankara'da uygulanmaya başladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, ödüllü numarataj çalışmasıyla, Başkent'teki bütün adreslerin, cadde ve sokakların kayıt altına almasının ardından, TÜİK öncülüğünde Büyükşehir Belediyesi'nin de yardımlarıyla sistem hayata geçirildi. Başkan Gökçek, eşi Nevin Gökçek ve oğlu Osman Gökçek'i Çankaya'da bulunan evlerinde, gerekli soruları sormalarının ardından sisteme kayıt eden TÜİK Ankara Bölge Müdürü Metin Kabalcı, Başkan Gökçek'e sistemin hayata geçirilmesine desteklerinden dolayı teşekkür ederek, "Şu anda Ankara'da 2.2 milyon adres kaydı, kayıt altına alındı ve bu da Türkiye'deki en yüksek adres kaydı sayısı oldu. TÜİK ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle bu çalışmaya başladık. Öngörülen tarih olan Nisan ayı ortalarına kadar bu çalışmayı bitireceğiz. Mayıs ve Haziran aylarında muhtarlıklarda bilgiler askıya çıkarılacak. Burada bilgilere yapılacak itirazlar neticesinde de 30 Haziran'da sistem kesinlik kazanacak" dedi.

BAŞKAN GÖKÇEK DE SİSTEME KAYIT OLDU

Gökçek ailesinin, görevlilerce sisteme kayıt için sorulan soruları yanıtlamalarının ardından, "Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ni şu anda yaptırmış bulunuyoruz" diyen Başkan Melih Gökçek, "Ankaralı olarak bu konuda öncülük yapıyoruz. Sayın Bakanımız, özellikle Ankara'nın, bu konuda önderlik yapmasını istediği zaman, ben, memnuniyetle bunu yapabileceğimizi ifade ettim. Önce hane tespitlerini yaptık ve bu hane tespitleri yapılırken de toplam bin kişi civarında Belediye'den arkadaşımız görevlendirildi. Bu sayede de bunu bitirdik. Türkiye İstatistik Kurumu, artık nüfus sayımına geçti. Dolayısıyla Ankaramızın da gerçek nüfusu ortaya çıkacak" dedi. Sistemin tamamlanmasının ardından vatandaşların nakil işlerinin de zorlaşacağını ifade eden Başkan Gökçek, Başkentliler'in bir yerden başka bir yere taşınmaları sırasında elektrik, su, doğalgaz ve telefon makbuzlarının hepsini sıfırlamaları gerektiğini söyledi. Başkan Melih Gökçek, uygulanan sistemle, eskiden olduğu gibi "Benim nüfusum başka yerde gözüksün, oranın nüfusu daha yüksek gözüksün" anlayışının da ortadan kalkacağını belirterek, "Beyan vermeyen vatandaşımıza 2 bin 367 YTL (2 milyar 367 milyon TL) para cezası, yanlış beyan verene ise 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası var. Vatandaşların bu konuda hassas olması lazım. Sahte nüfus sayımları, bu sayede kesinlikle ortadan kalkmış olacak. Ben bu konuda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Ayrıca da Ankaralılara ve ülkemizdekilere hayırlı uğurlu olsun diyorum" dedi.

Büyükşehir Belediyesi'nin ödüllü çalışması numarataj sisteminin tamamlanmasının ardından ve Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nin verilerine göre Ankara'daki gerçek nüfusun da aşağı yukarı ortaya çıktığını kaydeden Başkan Gökçek, sisteme kayıt sırasında yanlış beyan veren vatandaşların hiçbir kamu hizmeti ve Belediye yardımından yararlanamayacağını belirterek, şunları söyledi:

"Bu arada çok enteresan bir tespit ortaya çıktı. Yapılan tespitlere göre Ankara'daki hane sayısı 1 milyon 550 bin civarında. Bu da minimum 5.5 milyon kişiye tekabül ediyor, belki de 6 milyon olacak. Halbuki tabelaya baktığınızda, nüfusumuz 3.5 milyon civarında gözüküyor. Ne kadar kaçak olduğu net olarak ortaya çıkıyor. Şimdi bir insan oturduğu yerde yiyip, içip, artığını ve kirliliğini de oraya koyuyor ve kent onun için çabalıyor. O da her türlü nimetini buradan oluyor, sayım olurken hiç alakası olmayan bir yere gidiyor sayılıyor ve para olduğu gibi oraya gidiyor. Bu yanlış. Buradan vatandaşlarımıza ikazda bulunmak istiyorum. Herhangi bir şekilde, bu kaydını yanlış yaptıran kişiler, örneğin Ankara'da değil de başka yerde yaptıran kişiler, yasal olarak pek çok hizmeti artık alamayacaklar. Mesela çocuklarını okullara kaydettiremeyecekler, Belediye yardımlarından yararlanamayacaklar. Ayrıca herhangi bir kamu kurum ve kuruluşundan bir evrak gönderilmek istendiğinde, bir başka yerde kendine nüfus kaydı yaptırmış ise, ellerine bu evraklar ulaşamayacak. Bu da onlar için çok ciddi sıkıntılar doğuracak".

Vatandaşın sistemin işleyişi ve yanlış beyan vermeleri durumundaki cezai yaptırımları konusunda bilgilendirilmeleri için duyuruların Büyükşehir Belediyesi'nin bilboardları, otobüs duraklarındaki raket panoları, metrolardaki ekranlara, otobüslerin içine ve minibüslerin arkasına asılacağını belirten Başkan Gökçek, "Bütün Ankara'nın dört bir tarafına koyacağız bu duyuruları. İşleyişi, cezai müeyyideleri, yanlış beyan verenlerin kamu hizmetleri ve belediye yardımlarından faydalanamayacaklarını, her şeyi yazacağız" dedi. TÜİK Ankara Bölge Müdürü Kabalcı da Nüfus Hizmetleri Kanunu gereği ikametgahını değiştirenlerin 20 gün içerisinde yeni adreslerini bildirmek zorunda olduklarını, aksi takdirde para cezası ve birçok sıkıntıyla karşılaşacaklarını da kaydederek, en geç 2 yıl içerisinde kamu kurumlarının hepsinin bu sistemden yararlanacaklarını ve kayıtlı adresleri baz alarak hizmet vereceklerini söyledi. Kabalcı, şöyle konuştu:

"Mesela 2000 yılında en son nüfus sayımı yapılmış ve bu sayımda geçerli olan rakam hala geçerliydi. Ankara'da da bu rakam 3.5 milyondu. 5 yıldır aynı rakam geçerli. Ama artık sabit bir rakam yok, bugün farklı, yarın farklı. Çünkü her doğan ve ölen kişi sisteme işlenecek ve yaşayan bir sistem olacak. Nüfus hizmetleri kanuna göre daha nüfus kayıtları veya nüfus cüzdanı olmayan kişiler, hiçbir cezai müeyyideye uğramadan nüfus müdürlüklerinden nüfus cüzdanlarını çıkartabiliyorlar".

Açıklamaların ardından sistemin adreste uygulandığını belirten ve üzerinde Ankara Büyükşehir Belediyesi ile TÜİK'in logoları ile adresin bulunduğu etiket, binanın girişine yapıştırıldı. Türkiye'de bir ilk olan uygulama, başka bir ilde şu anda yok.

(TS-ÖK-ÖK-Y)

n Büyükşehir Belediyesi'n