Adnan Şenses, Ünlü Türkücünün Cenaze Töreninde Gözyaşlarına Boğuldu
Haberler » Güncel » Haber

Adnan Şenses, Ünlü Türkücünün Cenaze Töreninde Gözyaşlarına Boğuldu

Kolon Kanseri Nedeniyle 72 Yaşında Vefat Eden Türk Halk Müziği Sanatçısı Ahmet Sezgin İçin Bakırköylü Sanatçılar Derneği'nde(basad) Bir Tören Düzenlendi. Törene Katılan Sanatçı Dostlarından Adnan Şenses Gözyaşları İçinde Güçlükle Bir Konuşma Yaptı. Selami Şahin İse Konuşmasının Ardından "Fatiha" Suresini Okudu.

Adnan Şenses, Ünlü Türkücünün Cenaze Töreninde Gözyaşlarına Boğuldu

Kolon kanseri nedeniyle 72 yaşında vefat eden Türk Halk Müziği sanatçısı Ahmet Sezgin için Bakırköylü Sanatçılar Derneği'nde(BASAD) bir tören düzenlendi. Törene katılan sanatçı dostlarından Adnan Şenses gözyaşları içinde güçlükle bir konuşma yaptı. Selami Şahin ise konuşmasının ardından "Fatiha" suresini okudu.

Bir süredir kolon kanseri tedavisi gören ve önceki gün evinde gözlerini yuman Türk Halk Müziği sanatçısı Hacı Ahmet Sezgin'i ilk önce sanatçı dostları uğurladı. BASAD önünde düzenlenen törene Ahmet Sezgin'in eşi Mine, çocukları Cenk, Mert, Tolga, Meltem Sezgin, torunları Gülce, Çisel, Beril, Maya, Beren Sezgin'in yanısıra BASAD Kurucu Başkanı Üstün Asutay, sanatçılar Arif Sağ, Adnan Şenses, Selami Şahin ile çok sayıda vatandaş katıldı.

İlk olarak mikrofonon başına geçen üstün Asutay, gözyaşları içinde kısa bir konuşma yaptı. Asutay, "Ahmetçiğim seni çok özleyeceğim. Seni çok arayacağım. Nur içinde yat" dedi.

Arif Sağ da böyle zamanlarda konuşmanın zorluğuna işaret ederek, "Zaman zaman buluşalım diyordu. İşte bugün burada buluştuk. Acele ettin gitmekte. Keşke acele etmeseydin. Ailesine Tanrı'dan direnç diliyorum.Başsağlığı diliyorum" şeklinde konuştu.

Oldukça üzgün görünen Adnan Şenses de bir konuşma yaptı. Kürsüye çıkan Şenses'in elinin titrediği görüldü. Ağlamaya başlayan Şenses, "Hepimizin başı sağolsun. Sanatçı dostlarının başı sağolsun.Çok zor konuşuyorum." dedi. Ahmet Sezgin ile ilgili anılarından bahseden Şenses konuşmasının güçlükle tamamladı.

Sanatçı Selami Şahin de Sezgin için Allah'tan rahmet diledi. Sezgin'i 17 yaşında tanıdığını ve kendisini taklit etmeye çalıştığını anlatan Şahin, "40 senedir tanıdığım Ahmet ağabeyimi kaybettiğim için üzüntülüyüm" dedi. Selami Şahin, onun ardından dua etmek gerektiğini belirterek Fatiha suresini okudu. Törene katılan vatandalar da Sezgin için dua etti.

Dua edilmesi ve helallik istenmesinin ardından Ahmet Sezgin'in Türk bayrağına sarılı tabutu omuzlara alınarak cenaze namazının kılınacağı Ataköy 5.Kısım Camii'ne götürüldü. Burada ikindi namazına müteakiben kılınacak cenaze namazının ardından Bakırköy Mezarlığı'nda toprağa verilecek.-100'DEN FAZLA TÜRKÜYÜ DERLEDİ-

Çeşitli kurum ve kuruluşlarda 100'ün üzerinde ödülü ve altın plakları bulunan Ahmet Sezgin, derlediği 100'den fazla türkünün çoğunu TRT repertuvarına kazandırdı. Sanatçının derlemesini yaparak TRT repertuvarına kazandırdığı bu türküler arasında, ''Hastayım ben gelemem'', ''Geldi düğün kınası'', ''Küp içinde ayranım'', ''Yeşillim'', ''Gidin yare haber verin uçan kuşlar'', ''Şemsiyemin ucu kara'', ''Bir of çeksem karşıki dağlar yıkılır'', ''Turnam yükseklerden uçar'', ''Kerpiç kerpiç üstüne kurdum binayı'', ''Gele gele geldim bu kara taşa'', ''Avcı vurmuş ceylanı'', ''Entarine peş olam'', ''Kız pınar başında testi doldurur'', ''Asmanın tepesinde kuru üzüm olur mu?'', ''Kara duta yaslandım'', ''Gümüş telli sazım var'' gibi pek çok eser yer aldı.