"Adnan Menderes ve Arkadaşları Rahmetle Anılacak"

"Adnan Menderes ve Arkadaşları Rahmetle Anılacak"

DP İl Kütahya Başkanı Atila Palangalı, "Adnan Menderes, Fatin Rüştür Zorlu ve Hasan Polatkan'ı, tarihler boyu şehit başvekil Menderes ve arkadaşları rahmetle anılacak" dedi.

Demokrat Parti (DP) İl Kütahya Başkanı Atila Palangalı, "Türk demokrasi tarihinin demokrasi şehitleri olarak tarihe yazılan Demokrat Parti'nin başbakanı Adnan Menderes, Fatin Rüştür Zorlu ve Hasan Polatkan'ı Türk milleti ebediyen unutmayacak, tarihler boyu şehit başvekil Menderes ve arkadaşları rahmetle anılacak" dedi.

DP Kütahya İl Başkanı Atila Palangalı, 16-17 Eylül tarihlerinin millete ve vatana hizmetten başka suçu olmayan Adnan

Menderes, Fatin Rüştür Zorlu ve Hasan Polatkan'ın Türk Milletinin tarihler boyu lanetle anacağı darbeciler

tarafından idam edilerek şehit edildiği Türk milleti için hüzünlü tarihler olduğunu kaydederek şunları söyledi: "Gönlü, kalbi vatan, millet aşkı ile dolu, milletinin dertleriyle dertlenen, yağmur yağmadığı, kurak geçen bir yaz gününde Anadolu'da köylümüz ne yapıyor diye gözyaşı döken Adnan Menderesli Demokrat Parti 14 Mayıs 1950'de milletin büyük teveccühüne mazhar olarak Türk siyaset tarihinde serbest yapılan seçimler sonucunda iktidar olmuş ve Cumhuriyet Halk Partisi iktidarına ve yıllar yılı süren baskılarına son vermiştir. Adnan Menderes'in iktidara gelmesiyle birlikte ülkede demokrasi ve hürriyet rüzgarları esmeye başlamış, ilk icraatlardan biri olarak milletin özlem duyduğu Ezan-Muhammedi'yi yeniden minarelerden okutturmaya başlamıştır. Milli ve manevi değerlere sahip çıkılan, saygı gösterilen Menderesli yıllar ülkemizin demokrasi rüzgarlarının esmesinin yanı sıra yeniden bir kalkınma hamlesinin başladığı ve ülkenin baştan sonra şantiye döndüğü yıllar olmuştur. Ülkenin her yanında fabrikalar baş göstermeye başlamış, millet ekonomik anlamda refaha kavuşmuştur. Menderes ve Demokrat Parti, 10 yıl boyunca ülkenin maddi ve manevi kalkınmasının sembolü olmuş ve milletimiz Menderes'e gönülden sevmiştir. Ancak onu sevmeyen menhus zihniyet ise boş durmamıştır. Milletin helal oylarıyla seçilen ve ülkeyi yöneten Adnan Menderes'i milletin gönlünden söküp alamayacağını anlayan menhus zihniyet, çirkin oyunlarını devreye sokmuş, 27 Mayıs 1960'da Adnan Menderes'in Başbakan olduğu Demokrat Parti'yi darbe ile devirerek, başta Menderes'i Kütahya'da tutuklamışlar, akabinde birçok Demokrat Partiliyi toplayarak hapsetmişler, hapsetmekten de öte hem onlara hem ailelerine zulmetmişlerdir. Siyaset tarihinde Kütahya Milletvekili olarak adını yazdıran Merhum Şehit Başvekilimiz Menderes, tarihler boyu milletimizin lanetle anacağı 27 Mayıs darbesini yapan darbecilerin kurdurduğu düzmece Yassıada Mahkemelerinde idam cezasına çarptırılarak Merhum Başvekilimiz 17 Eylül'de, Hasan Polatkan ve Fatin Rüstü Zorlu ise bir gün önce 16 Eylül'de idam edilerek şehit edildi."

(EFE)

16.09.2012 22: 39: 19

TSI

NNNN - KÜTAHYA