Adliyeye Çıkartılan 3 Teğmen Tutuklandı (2)

Adliyeye Çıkartılan 3 Teğmen Tutuklandı (2)

Kocaeli ve İstanbul'da Yapılan Operasyonlarda Gözaltına Alındıktan Sonra Adliyeye Sevk Edilen 3 Muvazzaf Subay Tutuklandı. Nöbetçi İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Sivil Zanlı Levent Çakın'ın İse Tutuksuz Yargılanmak Üzere Serbest Bırakılmasına Karar Verdi.

Adliyeye Çıkartılan 3 Teğmen Tutuklandı (2)

Kocaeli ve İstanbul'da yapılan operasyonlarda gözaltına alındıktan sonra adliyeye sevk edilen 3 muvazzaf subay tutuklandı. Nöbetçi İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, sivil zanlı Levent Çakın'ın ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi.

Bir ihbar üzerine harekete geçen İstanbul narkotik polisi, Kocaeli Gölcük ve İstanbul Bahçelievler'deki bazı adreslere baskın düzenledi. Uyuşturucu arayan polis, söz konusu adreslerde patlayıcı malzeme ve mermiler de bulunca bu kez devreye İstanbul Terörle Mücadele Şubesi ekipleri girdi. Yapılan operasyonda üç muvazzaf teğmen ile bir sivil zanlı gözaltına alındı. İddiaya göre bir teğmenin İstanbul Bahçelievler'deki evinde yapılan aramada CD'lerin birinde 'Ergenekon lobi' belgesi ele geçirildi. Soruşturmada ele geçirilen dokümanlar üzerine zanlıların Ergenekon ile bağlantısı olup olmadığının araştırıldığı ifade edildi.

Muvazzaf subaylarla birlikte gözaltına alınan Levent Çakın'a İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki sorgusunda Ergenekon sanıklarının sorulduğu öğrenildi. Çakın'a, Veli Küçük, Şener Eruygur, Hurşit Tolon'un da aralarında olduğu Ergenekon sanıklarını tanıyıp tanımadığı soruldu. Çakın'ın kendisine sorulan isimlerden sadece Veli Küçük'ü tanıdığını söylediği, polisin ise nereden tanıdığını sorduğu ifade edildi. Zanlı Çakın'ın bu soruya "Basından tanıyorum. Depremde yaptığı evler yıkılmıştı" şeklinde cevap verdiği belirtildi. Bu cevap üzerine Çakın'ın Veli Küçük ile Veli Göçer'i karıştırdığı kaydedildi. Çakın'ın savcılıkta da emniyetteki ifadesini tekrarladığı ifade edildi.

Öte yandan gözaltına alınan 3 muvazzaf subaya da savcılık sorgusunda Ergenekon sanıklarının sorulduğu öğrenildi. Savcılık ifadelerinin ardından subaylar; örgüt üyeliğinden, Çakın ise ele geçirilen uyuşturucu maddeyle ilgili tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi. Hakim karşısına çıkan zanlılardan 3 muvazzaf subay, silahlı terör örgütüne üye olmak iddiasıyla tutuklandı. Levent Çakın ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Öte yandan, mahkemenin barodan avukat talep etmesine rağmen, baro devam eden boykot nedeniyle avukat görevlendirmediği öğrenildi. Tutuklanan subaylar, avukat olmadığı gerekçesiyle mahkemede ifade vermeyi reddetti.

(CİHAN)

Kaynak: CHA