Adliyenin "Yardımsever" Dolandırıcısı Yakalandı

Adliyenin "Yardımsever" Dolandırıcısı Yakalandı

İstanbul adliyesine soruşturma ve davalarının takibi için gelen vatandaşları yardım etme bahanesiyle dolandıran şüpheli yakayı ele verdi.

İstanbul adliyesine soruşturma ve davalarının takibi için gelen vatandaşları yardım etme bahanesiyle dolandıran şüpheli yakayı ele verdi. Adliyeye eşinin bir dosyası için gelen vatandaştan 'Ben senin işi çözerim, Cumhurbaşkanının yeğeni de burada o işlere bakıyor" diyerek yüzlerce lira alan şüpheli, vatandaşın şikayeti üzerine yakalandı. Vatandaşa ses kayıtları diye verdiği dosyadaki CD'nin Türk filmi, hard diskin ise bilgisayar bataryası çıkması üzerine gözaltına alınan şüpheli, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na, soruşturma ve davalarının takibi için gelen vatandaşları ağına düşürerek para karşılığında işlerini çözmeyi vaat eden Mehmet Ö. adlı şahıs, son işinde gözaltına alındı.

İddiaya göre, birçok vatandaşı benzer yöntemlerle kandıran Mehmet Ö., adliye binası önü çevresinde gezerek, bazı işlemleri için gelen vatandaşlarla samimiyet kuruyor ve yardım etmek isteyen biri gibi görünüp dolandırıyor.

Ağına düşürdüğü vatandaşlara, adliyedeki birçok hakim ve savcıyı tanıdığını, dosyalara bakabildiğini hatta bu işlemlerle Cumhurbaşkanının yeğeni olarak tanıttığı kişinin de yakından ilgilendiğini anlatıyor. Her işlem için para istediği öne sürülen Mehmet Ö., geçtiğimiz haftalarda bu kez Irak vatandaşı Jumaah B.'yi aynı yöntemle kandırdığı iddiasıyla şikayet üzerine gözaltına alındı. İfadesinde tercümanlık yaptığını belirten Irak vatandaşı Jumaah B., 6 Mart 2017 tarihinde saat 10.00 sıralarında eşinin iş yaptığı kişilerin uyuşturucu işi ile uğraştıklarını öğrenince Cumhuriyet Savcılığına şikayetçi olmak için geldiğini, adliye kapısında sigara içerken yanına tanımadığı birinin gelerek sigara istediğini söyledi. Kendisini Mehmet Ö. olarak tanıtan kişiye sigara içtikleri sırada durumunu anlattığını belirten Jumaah B., "Ben adliyeye neden geldiğimden bahsedince Mehmet Ö. adlı kişi eşinin amcasının adliyede hakim olduğunu, hatta adliyede bir kişinin Cumhurbaşkanının yeğeninin bulunduğunu ve beni onlarla görüştüreceğini söyledi.Saat 11.00 gibi adliyenin C kapısından beraber girdik. Bir mahkeme kalemine girdik. Mehmet Ö. beni Cumhurbaşkanının yeğeni olduğunu söylediği bir erkek şahsın yanına götürdü. Bu kişiye durumumu anlattı. Şahısta 'Mehmet bu vatandaşın ne işlemi varsa yapın beni arattırmayın' dedi. Mehmet adlı şahısla odadan çıktık. Benden evrak işlemi için 40 TL adlı. Adliyeden çıkınca da bana CD aldırttı ve 90 TL alıp CD leri adliyeye teslim edeceğini söyledi" dedi.