Adliye Servisine Bomba Koyulması ile İlgili Davaya Devam Edildi

Adliye Servisine Bomba Koyulması ile İlgili Davaya Devam Edildi

Hakim ve Savcıların Servis Otobüsüne Cep Telefonu Düzenekli Bomba Yerleştirdikleri İddia Edilen 7 Sanığın Yargılanmasına Devam Edildi.

Adliye Servisine Bomba Koyulması ile İlgili Davaya Devam Edildi

Hakim ve savcıların servis otobüsüne cep telefonu düzenekli bomba yerleştirdikleri iddia edilen 7 sanığın yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi''nde görülen duruşmada tutuklu sanıklar Erdal Özel, İhsan Kartal, Şahnaz Şahin, İhsan Akbıyık, Suut Aydın ve Mehmet Şefik Aslan hazır bulundu. Duruşmada esas hakkındaki mütealasını açıklayan Savcı Ahmet Nuri Saraç, otobüse bombayı yerleştirdiği öne sürülen Şahnaz Şahin ve İhsan Kartal ile bombayı hazırladığı iddia edilen Erdal Özel'in ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi. Savcı Saraç, mütealasında 2006'da Beyoğlu, Bakırköy, Fatih ve Eyüp Adliyeleri'ndeki hakim ve savcıları taşıyan İETT otobüsünde bomba bulunduğunu hatırlattı. Bu olay sonrası terör örgütü güdümünde yayın yapan internet sitesi ve 12 Nisan 2006 tarihli Ülkede Özgür Gündem isimli gazetenin haber içeriğinde eylemin örgüt adına gerçekleştirildiğinin yazıldığını ifade eden Ahmet Saraç, ele geçen bombada sanıklardan Şahnaz Şahin'in parmak izinin bulunduğunu belirtti. Sanıklardan Abdulkadir Uçar'ın örgüte üye olmak gerekçesi ile 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapsini isteyen Savcı Saraç, İhsan Akbıyık'ın da örgüte üye olmak ve patlayıcı madde bulundurmak suçlarından 12 yıldan 27 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti. Savcı; sanıklardan Suut Aydın'ın örgüte yardım ve yataklık suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapsini isterken, Mehmet Şefik Aslan'ın örgüte üyelik ve ruhsatsız silah bulundurmak suçlarından 8.5 yıldan 18 yıla kadar hapsini istedi.

Mahkeme heyeti, sanık ve sanık avukatlarının mütealaya karşın savunmalarını hazırlamaları için tutuklu sanıkların tutukluluk haline karar vererek duruşmayı erteledi.

(YM-AS-OK-Y)

Kaynak: İHA