Adl'den Geri Adım Faksı

Adl'den Geri Adım Faksı

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, 1915 Ermeni Olayları Konusunda Tutum Değiştirdiği Bildirilen, ABD'deki Yahudi Lobisi Adl'in Başbakanlığa Bir Açıklama Gönderdiğini Belirterek, Daha Önce Atılan Yanlış Adımın, Bu Açıklamayla Geri Alınmış Olduğunu Söyledi. Erdoğan, 'Ellerinden Gelen Bütün Destekleri Bugüne Kadar Nasıl Verdilerse, Bundan Sonra Vereceklerini İfade Etiler' Dedi.

Adl'den Geri Adım Faksı

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, 1915 Ermeni olayları konusunda tutum değiştirdiği bildirilen, ABD'deki Yahudi lobisi ADL'in Başbakanlığa bir açıklama gönderdiğini belirterek, daha önce atılan yanlış adımın, bu açıklamayla geri alınmış olduğunu söyledi. Erdoğan, ''Ellerinden gelen bütün destekleri bugüne kadar nasıl verdilerse, bundan sonra vereceklerini ifade etiler'' dedi.

Erdoğan, cumhurbaşkanı seçiminin 2. turunda oyunu kullandıktan sonra, kuliste gazetecilerin, ''Şimon Perez ile bir görüşme yaptınız. Amerika'daki Yahudi lobisinin geri adım atığına dair haberler var, bu konudaki gelişmeler nelerdir?'' sorusu üzerine, ADL'in açıklamasının yazılı metnini geçtiğini belirterek, ''Bize yönelik bu açıklamadan dolayı özellikle bizim hasiyetlerimizi paylaştıklarını ve yaptıkları yanlışı da bize gönderdikleri yazılı faksta ifade ettiler'' dedi.

Bugüne kadar konunun, tarihçiler, arkeologlar ve siyaset bilimcilerin de içinde bulunduğu bir komisyon tarafından çalışılması ve siyasilerin oturup bunun üzerinde çalışma yapmasını Ermenistan'a söylediklerini hatırlatan Erdoğan, Ermenistan'ın kendilerine bu konuda cevap vermediğini kaydetti. Erdoğan, ''Bunu da paylaştıklarını ifade ediyorlar. Bundan dolayı da üzüntülerini ifade ettiler'' diye konuştu.

Bir soru üzerine, ADL'den faks geldiğini belirten Erdoğan, ''Bunu dünyaya deklare edecekler mi yoksa Başbakanlığa gelen faksla sınırlı mı olacak?'' sorusu üzerine de ''Hayır. Kendi sitelerine girdi zaten'' yanıtını verdi.

Kaynak: AA