Adıyaman'ın 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü Mesajı

Adıyaman'ın 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü Mesajı

Adıyaman'ın 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü Mesajı
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Muslu Belediye Başkanı Sabahattin Adıyaman, 4 Ekim Hayvanları Günü olması nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Muslu Belediye Başkanı Sabahattin Adıyaman, 4 Ekim Hayvanları Günü olması nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Muslu Belediye Başkanı Sabahattin Adıyaman, "Doğayı birlikte paylaştığımız hayvanların, doğanın dengesinin korunmasında önemli bir yeri olup, birlikte yaşadığımız dünya bütün hayvanların denge içinde yaşamasıyla güzelliğini her şeye rağmen devam ettirmektedir. İnsanoğlunun aymaz davranışları ve bilinçsizce müdahaleleri ile bazı hayvanların soylarının tükendiği ve bazılarının ise tükenmeye yüz tuttuğu izlenmektedir. Bu durum, hayvanların korunması için bazı ek tedbirlerin alınmasını ve hiç vakit geçirilmeden ortak hareket edilmesini zorunlu hale getirmektedir.Hayvan sevgisi, insandaki yardımlaşma, iyilikseverlik ve sevgi gibi duyguları geliştirir. Hayvanları sevenler, insanları daha içten severler. Bu nedenle hayvan sevgisi ve hayvan koruma uygulamaları gereksiz bir lüks olarak düşünülmemeli, gittikçe maddi çıkarlardan başka bir şey düşünemez hale gelen, duygu bakımından gittikçe katılaşan insanoğlunun böylesine karşılıksız bir sevgiye ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

Bizlere de düşen ve yakışan, geçmişimizde olduğu gibi günümüzde de hayvanlara yapılan muamele bakımından gelişmiş ülkelerin gerisinde kalmamaktır. Ahırında beslediği ineğe bile sevgiyle bağlanan, ona kızım diye hitap eden insanların olduğu bir toplumda hayvan sevgisinin daha iyi noktalara gelmemesi için hiç bir sebep yoktur.

Bilindiği üzere Hayvan Hakları ile ilgili yeni bir kanun taslağı TBMM'nin gündeminde bulunmakta, ancak getirdiği düzenlemeler hayvan severlerin ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının yoğun şekilde tepkisini çekmektedir. Bu kanun ile sokakta yaşayan hayvanlar insanlardan uzaklaştırılarak şehir dışında toplu barınma alanlarında toplanarak insanlardan uzaklaştırılmak istenmektedir. Toplumun tepkisi üzerine ilgili taslak yeniden görüşülmek üzere komisyona iletilmiştir. Konunun hayvan severler ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının talepleri doğrultusunda yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma gününün dostlarımızın yaşama haklarının korunması, sağlıklı ve refah içinde yaşamalarına vesile olmasını temenni ederim. Unutulmamalıdır ki bizler insan ya da hayvan fark etmez, herhangi bir canlının acı çekmesine seyirci kalmamayı öğrendiğimiz zaman yaşam daha güzel olacaktır" dedi. - ZONGULDAK

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title