Adilcevaz'da Terörü Telin Mitingi

Adilcevaz'da Terörü Telin Mitingi

Bitlis'in Adilcevaz İlçesinde Bir Araya Gelen Binlerce Vatandaş, Hakkari'de Şehit Edilen Askerler İçin Terör Örgütü PKK'yı Telin Eden Bir Yürüyüş Düzenledi.

Adilcevaz'da Terörü Telin Mitingi

Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde bir araya gelen binlerce vatandaş, Hakkari'de şehit edilen askerler için terör örgütü PKK'yı telin eden bir yürüyüş düzenledi.

Bu sabah saatlerinde ilçe merkezindeki evler ve araçlar Türk bayrakları ile donatıldı.

Aralarında Adilcevaz Belediye Başkanı M. Selim Arıkbaş, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Fatih Üstündağ ve İlçe Emniyet Müdürü Adnan Oran ile kamu kurum ve kuruluşu ile sivil toplum örgütü temsilcilerinin bulunduğu yaklaşık 10 bin kişilik grup, Adilcevaz Hükümet Binası'nın önünden başlayarak Van Gölü sahiline kadar yürüdü. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu grup, yürüyüş boyunca Türk bayrakları taşıyıp hep birlikte 'Kahrolsun PKK', 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez' şeklinde slogan attı.

Sahilde vatandaşlara seslenen Belediye Başkanı M. Selim Arıkbaş, ülkeyi bölmek isteyenlere en güzel mesajın Adilcevaz'dan verildiğini ve bu kalabalığın birlik ve bütünlüğümüzün kanıtı olduğunu söyledi. Yüksek katılımlarından dolayı vatandaşlara teşekkür eden Başkan Arıkbaş, halkı hep birlikte İstiklal Marşı okumaya davet etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından 1994 yılında Iğdır'da şehit olan Uzman Çavuş Yusuf Sayan'ın yeğeni Esma Sayan bir konuşma yaptı. Sayan, "Bu vatan için amcamı şehit

verdik. Gerekirse bir bayan olarak bu bayrak uğruna, bu vatan uğruna ben de şehit olmaya hazırım" dedi.

Öfkesi dinmeyen halk, daha sonra Adilcevaz sahil parkından ilçe merkezine doğru yürüdü. Yürüyüş sırasında şehit Uzman Çavuş Yusuf Sayan ile 2004 yılında Şırnak'ta şehit olan komando er Mehmet Ali Erçetin'in fotoğrafları grubun önünde taşındı.

Yürüyüşün bitmesinin ardından yüzlerce vatandaş askere gitmek için Adilcevaz Askerlik Şubesi'ne dilekçe verdi. Vatandaşlar arasında bulunan 80 yaşındaki Behçet Baykar, "Bu köpekleri öldürmek için askere gitmek istiyorum" dedi. Askerlik şubesi önünde yığılan vatandaşlar içeri girmek için zorlanınca mahalle muhtarları tarafından toplanan 500 dilekçe şube yetkililerine teslim edildi.

(HN-MET-GS-Y)