Adidas, Resmi Maç Topu ''Brazuca''yı Tanıttı

Adidas, Resmi Maç Topu ''Brazuca''yı Tanıttı

Brezilya'da konuşma dilinde "Brezilyalı" anlamına gelen brazuca, adidas 2014 FIFA World Cup Brazil™ resmi maç topu, futbolseverlerin beğenisine sunuldu.

Adidas, Resmi Maç Topu ''Brazuca''yı Tanıttı

Topun tasarımı Brezilya'dan, ülkenin futbol ve eğlence dünyasından ilham alıyor.

FIFA World Cup Brazil™ resmi maç topu adidas brazuca, Rio de Janeiro'da bulunan Parque Lage'da düzenlenen muhteşem bir 3D ışık gösterisi ile gün yüzüne çıktı. Topun ismi, 2012 yılı Eylül ayında Brezilya'da 1 milyon futbolseverin katılımı ile gerçekleştirilen bir oylama ile belirlendi. "brazuca", yerel dilde Brezilya'daki yaşam tarzını tanımlamak için kullanılıyor ve "Brezilyalı" anlamına geliyor.

Top panellerinin renkleri ve şerit tasarımı, ülkede takılan geleneksel çok renkli dilek bileklilerini (fita do Senhor do Bonfim da Bahia) temsil etmesinin yanı sıra, Brezilya'da futbol ile ilişkilendirilen canlılık ve eğlenceyi de yansıtıyor.

adidas brazuca, üç kıtada 10 ülkede, aralarında dünyanın en iyilerinden Leo Messi, Iker Casillas, Bastian Schweinsteiger ve Zinedine Zidane da bulunduğu 600'ü aşkın futbolcunun ve 30 takımın katılımıyla, iki buçuk yıl süren kapsamlı testler sonucunda geliştirildi. Bu süreç brazuca'yı bugüne kadar adidas tarafından en çok test edilen top yaparken, tüm FIFA koşullarına uygunluğunu da sağladı. Topun test edildiği kulüpler arasında, AC Milan, Bayern Münih, Palmeiras ve Fluminese de bulunuyor. Hali hazırda farklı baskı tasarımı ile FIFA U-20 World Cup™ maçlarında test edilen top, Şubat 2013'te de İsveç ile Arjantin arasındaki hazırlık maçında kullanıldı.

adidas brazuca'da Tango 12 (UEFA Euro 2012™), Cafusa (FIFA Confederations Cup 2013) ve her zaman popüler olan UEFA Champions League™ resmi maç topunda da var olan teknoloji kullanıldı. Farklı yüzey yapısının yanı sıra, birbirinin aynısı altı panelin eşsiz simetrisi ile getirilen yapısal yenilik de sahada kavrama, dokunma, denge ve aerodinamiği daha da geliştiriyor. brazuca, FIFA'nın resmi maç topları için belirlediği tüm ölçütleri karşılamak ve hatta aşmak üzere kapsamlı testlerden geçirilerek geliştirildi ve topun performansı her koşulda güvence altına alındı.

adidas, "All In or Nothing" Dünya Kupası kampanyası kapsamında, brazuca'nın tanıtılması ile birlikte oyunculara ve taraftarlara "Love Me or Lose Me" (Hakim Ol ya da Kaybet) çağrısında bulunuyor. adidas'ın, futbolseverlerin Brezilya'daki FIFA World Cup™ ön hazırlıklarını, dünyayı dolaşarak topun gözünden izleyebileceği @brazuca hesabı da Twitter üzerinde faaliyete geçti.

Haziran ayında Brezilya'da oynanacak ilk maç öncesi turnuvaya katılan ülkeleri ziyaret edecek olan adidas brazuca, oyuncular ve ünlü isimler ile buluşup önemli kültürel etkinliklerde yer alarak tüm seyahati boyunca tweet'ler atacak.

Brezilyalı yıldız Dani Alves adidas brazuca ile ilgili şöyle konuştu: "brazuca'nın bende yarattığı ilk izlenim muhteşem bir top olduğu ve birlikte epey keyifli vakit geçireceğimiz oldu. adidas, FIFA World Cup™ gibi muazzam bir turnuvaya yakışır, harika görünümlü bir top yarattı. En önemlisi de, gerek yerde gerekse havada oldukça iyi oynanabiliyor. Tüm oyuncuların bu topu seveceğinden eminim. Bu top heyecanımı daha da arttırdı, açılış maçını sabırsızlıkla bekliyorum!"

FIFA World Cup™'ı en son kazanan İspanya Milli Takımı'nın kaptanı Iker Casillas ise; adidas "brazuca ilhamını Brezilya'dan aldığı hissini veren nefes kesici bir tasarıma sahip. Topun lansmanı ile birlikte, turnuvanın çok daha yakın olduğu hissini yaşıyorum. Brezilya'da bu harika topla oynamak için sabırsızlanıyorum. 2010'da aldığımız sonucu adidas brazuca ile yinelemeyi umuyorum."

adidas brazuca'nın lansmanı, yedi milli futbol federasyonunun FIFA World Cup™ formalarının ve Brezilya temalı krampon koleksiyonu Samba Koleksiyonu'nun lansmanlarının ardından, adidas'ın "All in or Nothing" 2014 FIFA World Cup Brazil™ kampanyasındaki bir sonraki aşamayı simgeliyor. Dünyanın en büyük futbol etkinliği olan FIFA World Cup™, adidas'ın en son teknolojiler ile donatılmış forma, malzeme ve kramponlarının sergilendiği en üst düzey platform olma özelliğini taşıyor.

1970 yılından bu yana tüm FIFA World Cup™ toplarını üreten adidas, FIFA ile resmi maç toplarının tedariğini de içeren ortaklığını, geçtiğimiz günlerde 2030 yılına kadar uzatmıştı.

adidas brazuca 4 Aralık Çarşamba gününden itibaren tüm adidas mağazaları ve yetkili satış noktalarında 325 TL'den satışa sunuluyor.