Adı fuhuş skandalına karışan New York Valisi'ne istifa tehdidi

Adı fuhuş skandalına karışan New York Valisi'ne istifa tehdidi

ABD'nin New York eyaleti valisi Eliot Spitzer, bir hayat kadınıyla birlikte olduğunun ortaya çıkmasıyla patlak veren skandalın ardından zor günler yaşıyor. Son olarak New York Eyalet Meclisi'ndeki başlıca Cumhuriyetçi rakibi, Spitzer'a istifa etmesi için 48 saat süre verdi. New York Eyalet Meclisi'nde azınlıkta olan Cumhuriyetçi grubun lideri James Tedisco, aksi takdirde de Temsilciler Meclisi'...

Adı fuhuş skandalına karışan New York Valisi'ne istifa tehdidi

ABD'nin New York eyaleti valisi Eliot Spitzer, bir hayat kadınıyla birlikte olduğunun ortaya çıkmasıyla patlak veren skandalın ardından zor günler yaşıyor. Son olarak New York Eyalet Meclisi'ndeki başlıca Cumhuriyetçi rakibi, Spitzer'a istifa etmesi için 48 saat süre verdi. New York Eyalet Meclisi'nde azınlıkta olan Cumhuriyetçi grubun lideri James Tedisco, aksi takdirde de Temsilciler Meclisi'nde Spitzer hakkında dava açmakla tehdit etti. James Tedisco, "Eğer önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde istifa etmezse, azledilmesi için Temsilciler Meclisi'nde idari dava açma hazırlıklarına başlayacağız" açıklamasını yaptı.

Skandalın ortaya çıkmasının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Spitzer ise cinsel karşılığı para ödediğini kabul etmemiş; ancak ailesine karşı sorumluluklarını ihlal ettiğini, bu nedenle özür dilediğini açıklamıştı.

Finansal işlemlerine yönelik soruşturma başlatıldığı da söylenen Spitzer'in, hakkında dava açılması halinde idari cezanın yanı sıra adli cezaya mahkum edilebileceği de belirtiliyor.

Öte yandan skandal patlak vermeden önce kamuoyunda verdiği 'etik liderlik' mesajlarıyla bilinen Demokrat Parti'nin önde gelen isimlerinden Spitzer hakkındaki haberler, New York'ta ve ABD siyasetinde ciddi bir şok etkisi yarattı. Wall Street Journal gazetesi, 'valiye yakın bir kişiye' dayandırdığı haberinde Eliot'ın istifa etmeyi düşündüğünü belki de bugünün sonuna kadar istifa edebileceğini yazdı.

Eyalet meclisinde azınlıkta olan Cumhuriyetçilerin, Spitzer ile ilgili azil sürecini başlatmak için Demokratlardan da destek alması gerekiyor.