Adasu'nun Yaptıracağı 5 İçme Suyu Arıtma Tesisinin İhalesi Yapıldı

Adasu'nun Yaptıracağı 5 İçme Suyu Arıtma Tesisinin İhalesi Yapıldı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi' Çeşitli Bölgelerinde Yaptırılacak 5 İçme Suyu Arıtma Tesisinin İhalesi Gerçekleştirildi.

Adasu'nun Yaptıracağı 5 İçme Suyu Arıtma Tesisinin İhalesi Yapıldı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'nce (ADASU) ilin çeşitli bölgelerinde yaptırılacak 5 içme suyu arıtma tesisinin ihalesi gerçekleştirildi.

Hızır-İlyas Tepesi, Karapürçek, Yeşilyurt, Sapanca ve Hacımercan bölgelerinde yapılması planlanan 5 içme suyu arıtma tesisinin ihalesi, ADASU Genel Müdürlüğü'nde yapıldı.

İhaleye, Siemens San. ve Tic. AŞ, Nema Kimya Dış Tic. San. ve Paz. AŞ, MPE İnş. Taah. ve Dış Tic. AŞ ile Artaş End. Tes. Taah. Tic. AŞ firmaları teklif verdi. İhale, işletme maliyeti de dahil olmak üzere, en ucuz teklifi veren firmaya verilecek.

ADASU Genel Müdürü Rüstem Keleş, ihale öncesinde düzenlediği basın toplantısında, arıtma tesislerinin devreye alınmasıyla birinci sınıf suyu vatandaşların musluklarına ulaştırmış olacaklarını söyledi. Arıtma tesislerinin devreye alınmasıyla Sağlık Bakanlığı'nın ve AB'nin belirlemiş olduğu kriterlerle uyum içinde hizmet vereceklerini ifade eden Keleş, yeni kuracakları arıtma tesisleriyle standartları daha yukarı çekeceklerini belirtti.

Keleş, "Arıtma tesislerini devreye aldığımızda, iddia ediyorum ki birinci sınıf suyu vatandaşlarımızın musluklarına ulaştırmış olacağız. Sapanca Gölü'nün suyu temiz ve mineral değeri yüksek. Ancak, gölde kolay kolay başka su kaynaklarında görünmeyen alg sorunumuz var. Kuraklığa, aşırı tüketime bağlı olarak alg türü zaman zaman patlama yapabiliyor. En son 2002'de ve 2007'de bu alg türüyle karşı karşıya kaldık. Bu alg türünün zaman zaman karşımıza çıkabileceğini düşünerek, bu alg türüne özel kuracağımız arıtma tesisinde önlemler alındı. Gölün bütün parametreleri masaya yatırıldı.'' dedi.

Keleş, 620 bin kişiye hitap ettiklerini dile getirerek, 620 bin kişinin 540 bininin Sapanca Gölü'nün suyunu içtiğini dile getirdi. Daha önce, göl suyunun Esentepe'deki depoya, ardından Maltepe'deki arıtma tesislerine iletildikten sonra şehre dağıtıldığını söyleyen Keleş, şunları kaydetti:

"3. isale hattının devreye alınmasıyla gölden aldığımız suyu 150 metre yüksekliğindeki Hızır İlyas Tepesi'ndeki 10 bin metreküplük depoya basacağız. 3. isale hattı, kapasite artışı ve su sistemindeki yönetim değişikliği nedeniyle Hızır İlyas Tepesi'ne yeni bir arıtma tesisi kurmak zorundaydı. Bu çalışmaları uzun zamandır sürdürüyorduk. Bugün ihalesini yapacağız. Hızır İlyas Tepesi'nde kurulacak depo Esentepe'deki depodan daha yüksekte olacak. Hızır-İlyas Tepesi'ne kurulacak olan arıtma tesisinin kapasitesi saatte 9 bin metreküp, Sapanca'ya kurulacak olan 640 metreküp, Karapürçek'e 320 metreküp, Hendek-Yeşilyurt'a ve Akarca grubu köylerine 320 metreküp, Hacı Mercan bölgesindeki 640 metreküp şeklinde olacak."

İhalede en ucuz fiyatın yanında, arıtma tesislerindeki işletme maliyetlerinin de önem arz ettiğini anlatan Keleş, 10 yıllık işletme maliyetinin de esas alınarak değerlendirme yapılacağını vurguladı. İhale komisyonunun 5 kişiden oluştuğunu belirten Keleş, "Komisyonun iki üyesi İller Bankası'ndan belirlendi. Son derece şeffaf ve açık bir ihale olacak. İhale sonuçlandığında hem fiyat, hem de işletme şartları beraber değerlendirilerek karar verilecek.'' diye konuştu.

Kaynak: CHA