Adana: Yılmaz, 3 Yıllık Hizmetini Değerlendirdi

Adana: Yılmaz, 3 Yıllık Hizmetini Değerlendirdi

Adana Orman Bölge Müdürü Seyfettin Yılmaz, son 3 yılda alınan tedbirler sayesinde orman yangınlarını azalttıklarını, orman zararlısı böceklere karşı biyolojik mücadeleyi hızlandırdıklarını söyledi.

Adana: Yılmaz, 3 Yıllık Hizmetini Değerlendirdi

Adana Orman Bölge Müdürü Seyfettin Yılmaz, son 3 yılda alınan tedbirler sayesinde orman yangınlarını azalttıklarını, orman zararlısı böceklere karşı biyolojik mücadeleyi hızlandırdıklarını söyledi.

Seyfettin Yılmaz, yaptığı açıklamada, ormanların etkin bir biçimde korunması ve geliştirilmesi noktasında son 3 yılda azami gayret göstererek geçmiş yıllara oranla çalışmalarını başarıyla gerçekleştirdiklerini ifade etti. Aldıkları tedbirler ve gayretli çalışmalar sonucu 1998-2002 tarihlerindeki 5 yılda yıllık ortalamada 108 adet orman yangını sonucu 1.217 milyon hektarlık ormanlık alanın zarar gördüğünü belirten Yılmaz, buna karşılık 2003, 2004 ve 2005 yıllarında yıllık ortalama 74 adet yangın çıktığını ve 232 hektarlık ormanlık alanın tahrip olduğunu belirtti.

Orman koruma çalışmalarının, toplu koruma, bölüm koruma, seyyar ve sabit koruma ekiplerinde görevli orman muhafaza memurlarınca yürütüldüğünü, son yıllarda alınan tedbirlerle usulsüz kesim suçlarında yüzde 65, açma ve yerleşme suçlarında da ise yüzde 45 oranında azalma kaydedildiğini ifade eden Yılmaz, ormana zarar veren 25 adet böcek türüyle mekanik, biyolojik ve biyoteknik metotlarla mücadele edildiğini, biyolojik mücadele için 6 bin adet kuş yuvasının ağaçlara asıldığını belirtti.

Ülkemizde ilk defa çam kese böceğine zararları olan Colosome Scofanta böceğinin üretiminin gerçekleştirilerek, Osmaniye, Ceyhan, Kozan ve Karaisalı ilçelerinde laboratuar ortamında 2003 yılında 2 bin adet, 2005 yılında da 20 bin adet böcek üretimi yapıldığını ifade eden Yılmaz, bölgede son 5 yılda yangınla zarar gören 75 bin metreküp ağaç servetine karşılık, 170 bin metreküp ağacın da böcekler yüzünden zarar gördüğünü, bu nedenle de ormanlara zarar veren böceklerle mücadeleye çok önem verildiğini kaydetti.

Son dönemlerde ormancılık politikalarının değişmesiyle odun dışı orman ürünlerinin üretimine, alanların planlanmasına ve bu alanların korunmasına önem verdiklerini, bu amaçla defne başta olmak üzere biberiye, funda, keçi boynuzu, kekik, laden, mantar, mersin yaprağı, ökse otu, sumak, tavşan memesi ve adaçayı gibi odun dışı orman ürünlerinin üretim planlarının yapıldığını söyleyen Yılmaz, yaklaşık 71 bin 500 hektarlık alanda yıllık 23 bin ton odun dışı orman ürünün istihsali planlandığını vurguladı.

Orman kadastro çalışmalarıyla ormanların ve ona komşu taşınmazların müşterek sınırlarını belirlemeyi ve bu doğrultuda orman, tarım ve yerleşim yerleri arasındaki anlaşmazlıkları gidermeyi amaçladıklarını, bu nedenle 2004 yılında 101 bin, 2005 yılında da 68 bin hektarlık ormanlık alanda kadastro çalışmalarını tamamladıklarını anlatan Yılmaz, "Geçmiş yıllarda 20 bin hektar civarında yapılan kadastro çalışmaları alınan tedbirler neticesinde 4-5 katına çıkartılmıştır. Bir yandan doğal kaynakların geliştirilmesi çalışmalarını yaparken, diğer yandan da 631 adet orman köyünün kalkınması için gerekli mali desteğin sağlamaktayız" dedi.

Yılmaz, Adana Orman Bölge Müdürlüğü'nün 2004 yılında Orman Mühendisleri Odası ile birlikte kırsal kesimde bulunan ilköğretim okullarına yönelik eğitim kampanyası çerçevesinde kırtasiye yardımı yapıldığını, ayrıca düzenlenen kermesten elde edilen gelirle orman köylerindeki ilköğretim okullarına bilgisayar desteği sağlandığını da sözlerine ekledi.