Adana Valisi Atış: "Sayısız Vakıf Eserleri İçin Ceddimizi Minnetle Anıyoruz"

Adana Valisi Atış: "Sayısız Vakıf Eserleri İçin Ceddimizi Minnetle Anıyoruz"

Adana Valisi İlhan Atış, Vakıfların Türk - İslam Geleneğinin En Önemli Unsuru Olduğunu Belirterek, "Ceddimizi Bize Bıraktıkları Sayısız Vakıf Eseri İçin Minnetle Anıyoruz" Dedi.

Adana Valisi Atış:

Adana Valisi İlhan Atış, vakıfların Türk- İslam geleneğinin en önemli unsuru olduğunu belirterek, "Ceddimizi bize bıraktıkları sayısız vakıf eseri için minnetle anıyoruz" dedi.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nce 5-11 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Vakıf Haftası dolayısıyla "Vakıf Haftası ve Su Yılı" konulu bir etkinlik düzenlendi. Vali İlhan Atış, Vakıflar Sarayı'ndaki Meridyen düğün salonundaki toplantıda, zenginlerden yoksullara verilen bir miktar yardımın vakıf geleneğini ortaya çıkardığını kaydederek, geçmişi minnetle anarak bu eserlere sahip çıkmak gerektiğini dile getirdi. Su ve toprağın 10 yıl sonra binlerce kat değer kazanacağına dikkat çeken Vali Atış, "Çok gayret göstererek milletimizin gücünü devam ettirmesi gerekli." diye konuştu.

Vakıflar Bölge Müdürü Osman Yayla ise dayanışma ve yardımlaşma duygusunun birlikte olma ve yaşamanın temel değerlerinden olduğunu belirterek, vakfın gayesinin insana hizmet, malzemesinin ise sevgi ve şefkat olduğunu söyledi. Osmanlı döneminde vakıfların en görkemli çağını yaşadıklarını hatırlatan Yayla, "Atalarımız hastaneler kurmuş, okullar, sebiller, çeşmeler, kervansaraylar, camiler, mescitler, kaleler, istihkamlar meydana getirmiş, dağ başı sığınakları, spor saha ve tesisleri yapmış, deniz fenerleri inşa etmiş, dullara, fakirlere, yoksullara, sanatkarlara, muhtaçlara el uzatan vakıflar kurmuş" şeklinde konuştu.

Yayla, 2004 yılından 2007 yılı sonuna kadar Adana, Mersin ve Osmaniye'de 26 vakıf abide eserinin onarımının yapılarak 10 milyon YTL harcandığını dile getirerek, bu yıl içinde onarım programında bulunan 10 eserden 4'ünün ihalelerinin yapıldığını 6'sının ihale hazırlıklarının ise sürdüğünü vurguladı.

Toplantıda, Çukurova Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Gözde Ramazanoğlu da "Vakıf Haftası ve Su" konulu konferans verdi. Ramazanoğlu, İslamiyeti kabul etmiş Türklerin hayır amacıyla vakıflar kurduklarına dikkat çekerek, tarihte kurulan vakıflardan örnekler verdi. Bu arada, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nde 20 yılını dolduran personele plaket verildi.

Kaynak: CHA