Adana Müftü Vekili Erol: Kutsal Zaman Dilimleri 24 Haziran'da Başlıyor

Adana Müftü Vekili Erol: Kutsal Zaman Dilimleri 24 Haziran'da Başlıyor

Üç Ayların İlki Olan Recep Ayına 24 Haziran Çarşamba Günü Girilecek. Recep Ayının İlk Perşembe Gecesi Olan 24 Haziran'ı 25'ine Bağlayan Gece Regaip Kandili Olarak İdrak Edilecek.

Adana Müftü Vekili Erol: Kutsal Zaman Dilimleri 24 Haziran'da Başlıyor

Üç ayların ilki olan Recep ayına 24 Haziran Çarşamba günü girilecek. Recep ayının ilk Perşembe gecesi olan 24 Haziran'ı 25'ine bağlayan gece Regaip Kandili olarak idrak edilecek.

Adana Müftü Vekili Cafer Erol, halk arasında üç aylar diye ifade edilen Recep, Şaban ve Ramazan aylarının samimi kulların af ve mağfiretle ödüllendirilecekleri kutsal zaman dilimleri olduğunu söyledi. Özellikle Recep ve Şaban aylarının, on bir ayın sultanı olarak bilinen Ramazan ayına hazırlık dönemi olarak kabul edildiğine işaret eden Erol, "Ramazan ayı ise, fazilet ayıdır. İçinde Kadir gecesi bulunan Kur'an, yoksullara yardım ve oruç ayıdır." dedi.

İlk kandil Regaip'in bağışlamanın çok olduğu, sevap ve mükâfatın bol bol verildiği feyiz ve bereket gecesi anlamına geldiğini dile getiren Erol, yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Bu gece kulun yakarışlarını Yüce Mevla'ya sunacağı ve O'nun sonsuz affından, merhametinden bol bol yararlanacağı müjde gecesidir. Bu gece, Miraç ve Berat kandillerinin, onbir ayın sultanı Mübarek Ramazan ayının ve Kadir Gecesi'nin de habercisidir. Bu sebepledir ki Regaip Kandili'nde manevî gücümüz artacak, kalplerimiz huzur bulacaktır."

Hz. Muhammed'in (s.a.s.) Regaip Gecesi'nin içinde bulunduğu Recep ayında çok ibadet ettiğini ifade eden Erol, Kâinatın Efendisi'nin "Allah'ım Recep ve Şaban'ı bizim hakkımızda mübarek, bereketli kıl ve bizi Ramazan'a eriştir" diye dua ettiğini vurguladı. (CİHAN)