Adana Kuaförler ve Manikörcüler Odası Başkanı Yılmaz: "Ağda kısıtlaması esnafı mağdur etti"
Haberler » Güncel » Haber

Adana Kuaförler ve Manikörcüler Odası Başkanı Yılmaz: "Ağda kısıtlaması esnafı mağdur etti"

Adana Kuaförler ve Manikürcüler Odası Başkanı Ali Yılmaz, yasa gereği kuaför salonlarında ağda yapılmasına kısıtlamalar getirilmesinin kuaför esnafını mağdur ettiğini savundu.

Adana Kuaförler ve Manikörcüler Odası Başkanı Yılmaz:

Adana Kuaförler ve Manikürcüler Odası Başkanı Ali Yılmaz, yasa gereği kuaför salonlarında ağda yapılmasına kısıtlamalar getirilmesinin kuaför esnafını mağdur ettiğini savundu.

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Eğitim ve Hizmet Binası Çok Amaçlı Toplantı Salonu'nda yapılan toplantıda konuşan Yılmaz, 24.11.2006 yılında kendilerine sorulmadan çıkarılan yasanın bugün birçok zorluğu da karşılarına çıkardığını söyledi.

İlgili yasa çıkarılmadan önce ağdanın kuaför salonlarında yapılması konusunda sıkıntılar yaşanmadığına işaret eden Yılmaz, yasada ağdanın güzellik ve estetik uzmanlarınca yapılması gerektiğinin belirtilmiş olmasının esnafı zora düşürdüğünü ileri sürdü. Ağda yapan kuaförlere güzellik ve cilt bakım belgesi alma zorunluluğu getirildiğini vurgulayan Yılmaz, bu belgenin temini için 3 yıl kalfalık ve 2 yıl ustalık belgesi bulundurulması zorunluluğu olduğunu hatırlattı.

Mevzuattan kaynaklanan sorunun aşılması için kuaför salonlarında ağda yapan işyeri sahiplerine intibak süreci tanıyacak kısa süreli eğitim verilerek, uzmanlık belgesi verilmesini isteyen Ali Yılmaz, "İşyerlerinin hijyenliği ve ağda yapmaya uygunluğu da sık sık kontrol edilmelidir. Ayrıca, bu işin güzellik merkezi değil kuaför salonlarında da yapılması uygun görülmeli. Çünkü, AB ülkelerinin büyük bölümünde bu hizmetler kuaför salonlarında yapılmaktadır. Biz de güzellik salonu olmak değil kuaför kalmak istiyoruz. Kuaförlerimiz, ağda yüzünden mağdur edilmemelidir." dedi.

AESOB Başkan Vekili Çırak da, para kazanmanın kolay olmadığını, her meslekte zorluklar yaşandığını, Türk esnaf ve sanatkarının da AB'ye uyum sürecinde değişime hazır olmaları gerektiğini belirtti. Çırak, sorunların aşılması için kuaförlerin de birlik ve beraberlik içinde olarak ortak hareket etmelerinin çözümü kolaylaştıracağını kaydetti.

Seyhan Belediyesi Zabıta Müdürü Çay ise kuaför esnafının yürürlükteki yasalara uyması gerektiğini, bunun dışındaki sorunlarının aşılmasında her türlü kolaylığı sağlayacaklarını ifade etti. Toplantıya AESOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek, İl Sağlık Müdürlüğü Tıp Meslekleri Şube Müdürü Dr. Alpay Koç, Seyhan Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Recep Peker Çulcu ile çok sayıda odaya üye kuaför katıldı.