Adana: Kooperatif Yöneticilerine Eğitim Semineri

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Güney Bölge Birliği Başkanı Kazım Barışık, Kooperatiflerin Finansman Sorununu Çözümlemek Amacıyla Kurulduğunu Hatırlatarak, "Mutlaka Çalıştırın, Esnafımızı Mağdur Duruma Düşürmeyin" Dedi.

Adana: Kooperatif Yöneticilerine Eğitim Semineri

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Güney Bölge Birliği Başkanı Kazım Barışık, kooperatiflerin finansman sorununu çözümlemek amacıyla kurulduğunu hatırlatarak, "Mutlaka çalıştırın, esnafımızı mağdur duruma düşürmeyin" dedi.

Güney Bölge Birliği tarafından kooperatif başkan, müdür ve muhasebe görevlilerine yönelik düzenlenen eğitim semineri Adana ve Mersin olmak üzere iki bölümde yapıldı. Bağlı 41 kooperatiften yöneticilerin katıldığı seminere, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Güney Bölge Birliği Başkanı Kazım Barışık ve TESKOMB Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Küçüker de katıldı.

Esnaf Odaları Birliği Derviş Günday Salonu'nda düzenlenen seminerin açılışında konuşan Güney Bölge Birliği Başkanı Kazım Barışık, kooperatiflerin finansman açığının kapatılması amacıyla kurulduğunu ve her zaman esnaf sanatkarların hizmetinde olduğunu ve olması gerektiğini ifade etti.

Zaman zaman yüksek orandaki takip nedeniyle kooperatiflerin kredi kullandıramaz duruma geldiğini hatırlatan Barışık, "Ödenemeyecek krediyi vermeyin. Krediyi ödeyebilecek olana ödeyebileceği miktarda verin. Yarın ödenmediğinde kooperatiflerimiz çalışamıyor, böyle olunca da esnaf ve sanatkarımız başı dara düştüğünde kredi alamıyor. Bu nedenle mutlaka kooperatiflerimizi çalıştırın, esnafımızı mağdur duruma düşürmeyin. Ayakta durabilmeleri ve ülke ekonomisine katkılarını sürdürebilmeleri için desteksiz bırakmayın" dedi.

Barışık, kooperatif çalışmaları yürütülürken yasa ve yönetmeliklere uygun hareket edilmesini, yanlış ve eksik işlem yapılmamasını, eğitime önem verilmesini istedi.

TESKOMB Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Küçüker ise ülke genelinde 110 kooperatifin denetlendiğini belirterek, yapılan yanlış ve hatalı uygulamaların değerlendirildiğini söyledi.

Kooperatiflerde denetimlerin eğitim amaçlı olduğunu ifade eden Küçüker, "Hedefimiz, kooperatiflerin sağlıklı ve yasalara uygun şekilde çalışmasını temin etmektir. Şimdiye kadar cezalandırmak değil, eğitim amaçlı teftişleri yoğunlaştırdık. Eksikleri, yanlışları belirledik. Bunu eğitimle giderme amacındayız" diye konuştu.

Kaynak: İHA