Adana Hafif Raylı Taşıma Sistemi Devreye Girdi

Adana Hafif Raylı Taşıma Sistemi Devreye Girdi

Adana Hafif Raylı Taşıma Sistemi Devreye Girdi
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Adana'da, Sözleşmesi 1996 Yılında İmzalanan, Yapımına 11 Yıl Önce Başlanan ve 526 Milyon Dolara Mal Olan ve Halk Arasında 'Adana Metrosu' Olarak Adlandırılan Hafif Raylı Taşıma Sisteminin 14 Kilometrelik Birinci Etabı Düzenlenen Törenle Hizmete Girdi

Adana'da, sözleşmesi 1996 yılında imzalanan, yapımına 11 yıl önce başlanan ve 526 milyon dolara mal olan ve halk arasında 'Adana Metrosu' olarak adlandırılan Hafif Raylı Taşıma Sisteminin 14 kilometrelik birinci etabı düzenlenen törenle hizmete girdi.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Çelikcan, Akıncılar İstasyonu'ndaki açılış töreninde yaptığı konuşmada, önemli bir projenin uygulamaya konulmasının mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Projenin ilk sözleşmesinin 1996 yılında yapıldığını anımsatan Çelikcan, şöyle devam etti:

'Aradan 14 yıl geçti. Şu an toplam 14 kilometre uzunluğundaki hafif raylı sistemin birinci etabı faaliyete geçiyor. Projeye KDV, vergiler ve kamulaştırma bedelleri hariç 526 milyon dolar harcandı. Güzergahta 4'ü yer altı, 4'ü hemzemin geçit ve 5'i de viyadükten oluşan toplam 13 istasyon bulunuyor. Akıncılar'dan başlayan seferlerle Ruh Sağlığı Hastanesi durağına, duraklamalar dahil toplam 21 dakikada ulaşılacak. 2. etap ise Akıncılar'dan Çukurova Üniversitesine gidecek. Bunun da proje ihalesi yapıldı. Yıl sonuna kadar da projesi bitmiş olacak. O etap da tamamlandığında sistem tamamıyla işler hale gelecek.'

Çelikcan, projede, gerekli kredileri sağlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere tüm hükümet yetkililerine, işçiden mühendise, belediye bürokratlarından önceki belediye başkanına kadar birçok kişinin emeği olduğunu söyledi.

Emeği geçenlere teşekkür eden Çelikcan, 'Biz bir ayda gelip bunu bitirmedik. Ama Allah takdir etti ve bize nasip oldu. Emeğe geçenlere teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki süreçte el ele verip büyük projeleri kente kazandıracağız' dedi.

Konuşmanın ardından kurban kesildi, dualar okunda. Daha sonra Çelikcan, beraberindeki Yüreğir Belediye Başkan Vekili Hıdır Bahçe, Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri ve AK Parti İl Başkanı Mustafa Kebude ile kurdeleyi keserek açılışı yaptı.

İlk seferle son durak olan Ruh Sağlığı Hastanesi'ne kadar giden Çelikcan'ı burada vatandaşlar çiçekle karşıladı.

(ANI-MUT-ŞP) - ADANA

Kaynak: Anadolu Ajansı

Çok Okunan Haberler

title