Adana: Fındıkta Taban Fiyat Beklentisi

Adana: Fındıkta Taban Fiyat Beklentisi
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi

Ziraat Mühendisleri Odası 2. Başkanı Turhan Tuncer, fındık üreticisinin açıklanacak taban fiyatla da hayal kırıklığına uğrayacağını iddia etti.

Ziraat Mühendisleri Odası 2. Başkanı Turhan Tuncer, fındık üreticisinin açıklanacak taban fiyatla da hayal kırıklığına uğrayacağını iddia etti.

Turhan Tuncer, yaptığı açıklamada, narenciye üreticisinin portakalını, mandalinasını, limonunu yola döktüğünü, buğdayın para etmediğini, mısırın geçen yıl uçaklarla nehre döküldüğünü ifade ederek, "Şimdi sıra dünyanın yüzde 75'lik fındık ihtiyacını karşılayan fındık üreticisinde. Fındık üretimi başlamasına rağmen, hükümet hala taban fiyatını belirlemedi. Bu her yıl yaşanan bir vaka olmaya başladı. Üretici bundan çok zarar görüyor. Hükümetin acilen tarım politikasını değiştirmesi gerekiyor. Hasat başlayalı bir hafta olmasına rağmen, hala taban fiyat açıklanmadı. Üretici ne yapacağını bilmiyor" dedi.

Fındık üreticisinin taban fiyat konusunda hayal kırıklığına uğrayacağını ileri süren Tuncer, "Üretici taban fiyat olarak 7 YTL bekliyor ancak hükümet taban fiyat olarak 2 YTL vermeye hazırlanıyor. Bu rakam fındık taban fiyatı için çok komik bir rakam. Üretici hem taban fiyatının geç açıklanması hem de düşük taban fiyatı darbesini yiyecek" diye konuştu.

Doğru tarım politikasıyla üreticinin devletin üzerinde kambur olmaktan kurtarılacağını ifade eden Tuncer, şunları söyledi:

"Doğru politikalar sayesinde tarım ürünlerini dışarı satan bir ülke haline gelebiliriz. Türkiye'nin toprakları buna çok müsait. Örneğin Çukurova bir yılda 3 ürün birden alıyor. Topraktan bereket fışkırıyor ne ekerseniz ekin mutlaka çok verim alıyorsunuz ancak bunun önündeki en büyük engel pazar. Çok ürün elde etmek önemli değil onu pazarlamak önemli. Bunun için özellikle kooperatifleşme ve üretim planlaması yapılmalı. Bir ilde ne kadar buğday, mısır, pamuk ekilmeli; bunları devlet tarafından planlama. İhtiyaç fazlası kesinlikle ekilmemeli. Ürünlere verilen primler doğru hesaplanmalı. Prim hesaplanırken ürünün maliyeti hesaplanmalı ve geri kalan kısmı prim olarak verilmeli. Bazı zamanlarda ürünün satış fiyatı maliyetini kurtarıyorsa prime bile gerek kalmaz"

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title