Adana Dinlemeye Takılmamak İçin 'Cono Dili' Oluşturmuşlar

Adana Dinlemeye Takılmamak İçin 'Cono Dili' Oluşturmuşlar

Dinlemeye takılmamak için 'Cono dili' oluşturmuşlarADANA'da uyuşturucu, fuhuş, gasp ve yağma suçlarına karıştıkları iddiasıyla düzenlenen operasyonla yakalanan Cono aşireti mensuplarının teknik takibe takılmamak için 24 kelimelik kendi dillerini oluşturdukları ortaya çıktı.

Dinlemeye takılmamak için 'Cono dili' oluşturmuşlar

ADANA'da uyuşturucu, fuhuş, gasp ve yağma suçlarına karıştıkları iddiasıyla düzenlenen operasyonla yakalanan Cono aşireti mensuplarının teknik takibe takılmamak için 24 kelimelik kendi dillerini oluşturdukları ortaya çıktı.

Kent genelinde son dönemlerde artan 'aşk vaadiyle' dolandırıcılık olaylarının artması üzerine, Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği, 12 Ocak'ta 'Cono Aşireti' olarak bilenen kişilere yönelik bin polisle şafak baskını düzenledi. Önceden belirlenen 39 eve, 17 zırhlı araç, 2 detektör köpeği ile yapılan eş zamanla operasyona 1 helikopter ve 2 drone da havadan destek verdi. Adana İl Emniyet Müdürü Selami Yıldız'ın bizzat yönettiği şafak baskında aşiret mensuplarının evine giren polisler, evlerde arama yaptı. Ekipler, 'aşk vaadiyle' dolandırıcılıktan elde edildiği değerlendirilen 150 bin lira para, 50 bin lira değerinde altın ve satışa hazır esrar ele geçirdi. Operasyonda 31'i kadın 46 kişi gözaltına alındı.

YAKALANMAMAK İÇİN, 'CONO DİLİ' GELİŞTİRDİLER

Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan alınan izinle, çete üyelerini 3 ay boyunca teknik ve fiziki olarak takibe alan polisler, operasyon için düğmeye bastı. Aşiret mensuplarının polisin yapacağı dinlemelere yakalanmamak için kendi aramalarında şifreli dil geliştirdiği ortaya çıktı. Zanlıların ise kendi aralarındaki 'Cono Dili' şöyle;

Baylamak- Lapancılamak: Dolandırkak, yağlamaka

Aryalamak: Ağızını aramak

Çaltı: Mağdur

Çarlatmak: Sorun çıkarmak

Graba: Araba

Apa: İşe çıkmak, işe gitmek

Puşka: Silah

Mok-Mık: Koymak

Manuş: Polis

Mul: Vatandaş

Zen: Kadın, bayan

Sayınlamak: Geri vermek, iade

Keriyor: Konuşuyor

Zanişleme - Canlamak: Takip etmek, kaçmak,gitmek

Lemişler: Almışlar

Çadırma: Getiren

Yeken-Yoğma: Para, deste

Arşınlamak: Kaçmak, uzaklaşmak

Celletmek: Göstermek

Keş: Hazır, nakit

Yanlatmak: Göndermek, uzaklaştırmak

Güre: Erkek

Yemetlemek: İş yapmak, düşürümek, durdurmak

Çitgerilemek: Dinlemek, kaydetmek.

Ayrıca zanlıların, dolandırıcılıktan sonra kendi aralarındaki bir konuşmada, "O iş tamam, parayı aldık, acaba bu konuşmaları polis duysa ne yapar" şeklindeki ifadelerinin de dinlemeye takıldığı ortaya çıktı.

Kaynak: DHA