Adana'da Seçim Anketi

Adana'da Seçim Anketi

Adana'da Akdeniz Araştırmalar Enstitüsü (Akare) ve Zümrüdüanka Ajansı Tarafından Bin 523 Kişiyle Yapılan Seçim Anketinde MHP Yüzde 29.2 ile Birinci, AK Parti Yüzde 27.4 ile İkinci, CHP Yüzde 20.3 ile Üçüncü Oldu.

Adana'da Seçim Anketi

Adana'da Akdeniz Araştırmalar Enstitüsü (AKARE) ve Zümrüdüanka Ajansı tarafından bin 523 kişiyle yapılan seçim anketinde MHP yüzde 29.2 ile birinci, AK Parti yüzde 27.4 ile ikinci, CHP yüzde 20.3 ile üçüncü oldu.

AKARE ve Zümrüdüanka Ajansı adına Çukurova Sürmeli Oteli'nde anket sonuçlarını açıklayan Zümrüdüanka Ajans sahibi Ebru Tenli, 25-30 Haziran 2007 tarihleri arasında bin 523 kişiyle yüz yüze görüşerek seçim anketi yaptıklarını söyledi. Çalışmanın hiçbir kurum ve şahıstan destek alınmadan İstanbul'dan kamuoyu araştırması konusunda uzman bir şirket danışmanlığında, AKARE akademik kadrosunun isteği ve bilgi desteği ile yapıldığını belirterek, "Araştırmanın saha çalışmaları Zümrüdüanka Ajans koordinatörleri ve

anketör eğitimi almış kişiler tarafından gerçekleştirildi. Anket, Adana il sınırları içerisinde toplam bin 523 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapıldı" dedi.

"Adana İli Seçmen Eğilimi Araştırması"na göre, MHP yüzde 29.2 ile birinci, AK Parti yüzde 27.4 ile ikinci, CHP yüzde 20.3 ile üçüncü oldu. Ankette DP yüzde 5.7, Genç Parti yüzde 5, SP yüzde 2, İP yüzde 1, DTP yüzde 1 ve diğer partiler yüzde 1 oranında tercih edildi. Kararsızlar yüzde 7.1'lik kesimi oluşturdu.

Ankette partilerin oy oranının tespitinin yanı sıra seçmene milletvekili adaylarını beğenip beğenilmediği de soruldu. Buna göre, ankete katılanların yüzde 54'ünün adayını tanıdığı, yüzde 34'ünün tanımadığı, yüzde 12'sinin de adayları beğenmediği ortaya çıktı.

(FK-AB-ÖK-Y)