Adana'da, ÖSS ve Oks'de İlk Bine Girenler Ödüllendirildi

Adana'da, ÖSS ve Oks'de İlk Bine Girenler Ödüllendirildi

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürü Öner Güney, "Türkiye, Özel Eğitimde AB'nin Gerisinde" Dedi.

Adana'da, ÖSS ve Oks'de İlk Bine Girenler Ödüllendirildi

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürü Öner Güney, "Türkiye, özel eğitimde AB'nin gerisinde" dedi.

Öner Güney, Adana'da bir dershanenin, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nda (OKS) ilk bine giren öğrenciler için düzenlediği törene katıldı. Güney, burada yaptığı konuşmada, özel eğitim kurumlarının önemine dikkat çekerek, Türkiye'de özel eğitim kurumlarına yeteri kadar ilgi gösterilmediğini söyledi. Güney, ''Türkiye'de özel eğitim kurumlarının genel eğitimdeki payı yüzde 2 civarında. Bu rakam Rusya'da yüzde 10, Belçika'da yüzde 65. Türkiye, özel

eğitimde AB'nin gerisinde. Özel eğitim kurumlarına inanmamız ve güvenmemiz gerekir. Böylece önümüz daha açık ve geleceğimiz parlak olacaktır. Özel eğitim kurumlarının gereksiz olduğunu ifade eden bazı kişiler var, onların sözüne bakmayıp özel eğitime gönül vermek zorundayız'' dedi.

Adana Valisi İlhan Atış ise, 80 yıl önce kimsenin okuma-yazma bilmediğini ancak günümüzde okuma-yazma oranın yüzde 99'lara yükseldiğini ifade etti. Atış, ülkenin bilgili ve aktif gençlerle kalkınacağını belirterek, başarılı olan tüm öğrencileri ve ailelerini kutladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar da, 3.5 yılda 2 Türkiye birincisinin Adana'dan çıkmasının gurur verici olduğunu vurgulayarak, gençlere hedeflerine ulaşabilmeleri için daha çok çalışmaları gerektiğini söyledi.

Final Dergisi Dershanesi Şevket Ertem ise, kurumlarının Adana'da 15 yıl önce kurulduğunu ve ilk defa Adana'dan 1998 yılında Türkiye birincisi çıkarttıklarını ifade ederek, bu başarının bir tesadüf olmadığını kaydetti. Bu yıl Türkiye genelinde ÖSS ve OKS'de 7 Türkiye birincisi çıkardıklarını hatırlatan Ertem, Adana'da ÖSS'de 65 öğrencinin, OKS'de ise 18 öğrencinin Türkiye sıralamasında ilk bine girdiğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından ilk bine giren öğrencilere plaket ve ödülleri verildi.

(FK-OK-Y)

Kaynak: İHA