Adana'da kentsel dönüşümde bin 700 konut yıkılacak
Haberler » Güncel » Haber

Adana'da kentsel dönüşümde bin 700 konut yıkılacak

Adana'da önümüzdeki dönemde uygulanacak Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili ilk adım atıldı.

Adana'da kentsel dönüşümde bin 700 konut yıkılacak

Adana'da önümüzdeki dönemde uygulanacak Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili ilk adım atıldı.

Seyhan'da Fatih ve Göl ile Yüreğir'de Sinanpaşa Mahallesi'nde uygulanacak proje kapsamında bin 700'e yakın konut yıkılarak hak sahiplerine Toplu Konut İdaresi tarafından yeni konut verilecek.

Başkanvekili Mustafa Tuncel başkanlığında toplanan Adana Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Ocak ayı ilk toplantısında gündemindeki 18 maddeyi görüştü.

Komisyonlara hava edilen gündem maddeleri içinde en dikkat çekeni ise Fatih, Göl ve Sinanpaşa Mahallesi'nde uygulanacak kentsel dönüşümle ilgili nazım imar planı değişikliği ile ilgili teklif oldu.

Komisyona havale edilen maddeye göre önümüzdeki 2 yıl içinde 3 mahallede uygulanacak kentsel dönüşümün sınırları Toplu Konut İdaresine bildirilecek.

Bin 700 konutu ilgilendiren dönüşüm çerçevesinde TOKİ, hak sahiplerine ya yeni konut yapacak ya da yaptığı konutlardan elinde bulunanlardan verecek.

Kentsel dönüşüme giren mahallelerden Sinanpaşa'da yaklaşık bin 200 konut bulunurken her üç mahalledeki alan belediye meclisinde yapılacak görüşme sonrası netlik kazanacak. Kentsel dönüşüm alanlarının bir kısmı yeşil alan olarak kalacak bir kısmı ise yeni konut ve ticaret alanı olarak belirlenecek.

Belediye meclisine gelen bir başka madde ise uzun süredir Adana kamuoyunu meşgul eden Şevkat Evi Proje'si ile ilgili. Özellikle Balcalı Hastanesi'ne çevre illerden gelen dar gelirli hasta ve hasta yakınlarının hastane otoparkından kurtarılarak sıcak bir ortamda kalmalarını sağlayacak proje 2007 yılı yaz ayında AK Parti Adana Milletvekili Ömer Çelik'in girişimleri ile başlatılmıştı.

Valilik, belediye, üniversite işbirliğinde yürütülecek projede Balcalı Hastanesi yakınına otel-pansiyon tarzı bir yer yapılarak dar gelirli kişilerin ücretsiz veya çok düşük bir bedelle burada kalmaları amaçlanıyor.