Adana'da İnşaat, Isıtma, Soğutma, Havalandırma, Doğalgaz Teknolojisi, Tesisat ve Yalıtım Fuarı

Tüm Fuarcılık Yapım A.ş (Tüyap) Tarafından Çukurova Fuarcılık A.ş (Çufaş) ve Adana Büyükşehir Belediyesi İşbirliğiyle Sivil Toplum Örgütleri ile Meslek Örgütlerinin Desteğiyle 'Adana İnşaat 2007 ve Isıtma, Soğutma, Havalandırma, Doğalgaz Teknolojisi, Tesisat ile Yatırım Fuarı' Tüyap Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde Bugün Açıldı.

Adana'da İnşaat, Isıtma, Soğutma, Havalandırma, Doğalgaz Teknolojisi,  Tesisat ve Yalıtım Fuarı

Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş (TÜYAP) tarafından Çukurova Fuarcılık A.Ş (ÇUFAŞ) ve Adana Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle sivil toplum örgütleri ile meslek örgütlerinin desteğiyle 'Adana İnşaat 2007 ve Isıtma, Soğutma, Havalandırma, Doğalgaz teknolojisi, Tesisat ile Yatırım Fuarı' TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde bugün açıldı.

Fuarın açılışında konuşma yapan Adana Valisi Cahit Kıraç, fuar alanını yapmak için Adana Büyükşehir Belediyesi ve Sivil Toplum Örgütleri ile Meslek Odaları'nın çok uğraş verdiğini söyledi. Kıraç, 3 yıl çadırlarda fuar yapıldıktan sonra medeni ve çağdaş bir fuar alanına kavuşulduğunu belirterek, "Bugün burada bu emeğin karşılığını alıyoruz. Arka arkaya yapılan fuarlarla birlikte göğsümüz kabarıyor. Fuarlar bir ülke için çok önemli. Çünkü artık üretmek çok kolay ancak onu satmak çok zor. Tam bu yerde fuarlar devreye giriyor. İnternet ortamında firmalar malını dünyanın öbür ucuna tanıtabiliyor. Ancak karşı taraftaki almak istediği ürüne dokunmak istiyor. Bu da fuarlar sayesinde mümkün oluyor. 21. yüzyılda firmaların ürettiği ürünü tanıtması ve satması için en geçerli yol fuarlar haline geldi. Firmaların başarısı katıldığı fuarlarla aynı seviyede olmaya başladı" dedi.

Kıraç, Türkiye'nin genç ve artan nüfus yapısının inşaat sektörünün önemini arttırdığına dikkat çekerek, "Avrupa ve diğer yabancı ülkelerde genç nüfus çok az olduğu ve nüfus artmadığı için inşaat sektörü durma noktasına geldi. Ancak Türkiye'de genç nüfusun çok olması ve nüfus artışının devam etmesinden dolayı her sene konut açığı ortaya çıkıyor. Bunu kapatmakta inşaat sektörüne düşüyor. Türkiye için inşaat sektörü çok önemli. Ayrıca inşaat sektörü yan kollarıyla birlikte çok sayıda istihdam sağlıyor" diye konuştu.

Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Ümit Özgümüş ise yaptığı konuşmada, Türkiye'de önümüzdeki yüz yıl boyunca inşaat sektörünün vazgeçilmezliği olduğunu söyleyerek, "Türkiye'nin inşaat sektörü alanında sağlıklı politikaları olmalı. Türkiye için inşaat sektörünün stratejik önemi var. Batı altyapısını bitirdiği için inşaat sektörüyle uğraşmıyor. Rusya 1930-1940'lı yıllarda altyapısını bitirmiştir. Artık nüfus artış oranı da yüzde 0.8'lerde olduğu için inşaat sektörü durma noktasına gelmiştir. Almanya'da da aynı şekilde nüfus artışı olmadığı için inşaat sektörü durmuştur. Belediyeler artık inşaat yapan malzemelerini satışa çıkarmıştır. Ama Türkiye'nin demografik yapısı nedeniyle bu durum tam tersidir. Türkiye'de genç nüfusun fazla olması ve nüfus artışının devam etmesi inşaat sektörünü canlı tutmaktadır. Bu nedenle Türkiye'de yüz yıl daha inşaat sektörüne ihtiyaç vardır" diye konuştu.

Özgümüş, bu sektörde politikanın iyi yapılarak inşaat sektörünün enflasyonun üzerine çıkartılmaması gerektiğinin altını çizerek, "Geçen yıl inşaat malzemeleri ve konut fiyatları enflasyonun üzerinde çıktı. Bu durumda sektörü çok etkiledi. İnşaat ve inşaat yan sanayisi çok sayıda istihdam sağlıyor. Türkiye'nin bu yönüyle de vazgeçemeyeceği stratejik bir sektördür" şeklinde konuştu.

Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Şaban Baş'ta, inşaat sektörünün ülkenin sosyal ve ekonomik yapısına çok büyük katkıda bulunduğunu ifade etti. Baş, inşaat sektörünün ekonomik performans açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, "İnşaat sektörü son yıllarda ekonomideki büyüme ortamından olumlu yönde etkilenmiştir. İnşaat sektörü 1987 ila 1998 yılları arasında ekonomideki katma değeri yaklaşık yüzde 6.5'nu sağlarken bu oran 1999 yılında yaşanan deprem felaketi ve ardından yaşanan 2001 ekonomik krizden sonra önemli ölçüde gerileyerek yüzde 4'ün altına düşmüştür. Ancak son yıllarda sektörün son yıllarda ekonomiye katkısının tekrar atmaya başladığını görüyoruz. Bu dönemde reel olarak yaklaşık yüzde 27 oranında büyüme olmuştur. İnşaat sektörü geride bıraktığımız 2006 yılında da yüzde 20 oranında büyüyerek ekonomimize büyük katkı sağlamıştır" dedi.

Baş, inşaat sektörünün Türkiye'de yaklaşık 2.5 milyon kişiye istihdam sağladığını kaydetti. Üsküp Ticaret Ataşesi Hatice Karadeniz de yaptığı konuşmada, artık mal üretmenin çok kolay olduğunu ancak onu tanıtmak ve satmanın çok zor olduğunu ifade ederek, fuarların ürünlerin satılması için çok önemli olmaya başladığını bildirdi. Karadeniz, Makedonya'da inşaat sektöründe çok büyük açıkların olduğunu belirterek, "Makendoya'da da inşaat sektöründe hizmet yapan firmalar var. Ancak bu firmaların sayısı yeterli değil. Makedonya komşusu Yunanistan ve Bulgaristan olan küçük ve önemli bir ülke. Türkiye'den inşaat sektöründeki açığı gidermek için yatırım bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hasan Gülşen, ADASO Başkanı Ümit Özgümüş, ATO Başkanı Şaban Baş ve Makedon heyetin katılımıyla açılış gerçekleştirildi.

Fuara başta Suriye olmak üzere Ürdün, Makedonya, Kosova ve Arap ülkelerinden getirilen bin 200 kişiyi aşkın alım heyetlerinin de fuarı ziyaret edeceği bildirildi. 20 farklı ülkeden 264 firma ve firma temsilcisinin katıldığı fuarın 25 Şubat Pazar gününe kadar açık kalacağı belirtildi.

(FK-RO-RO-E)