Adana'da içmesuyu yüzde 30 zamlandı

Adana'da içmesuyu yüzde 30 zamlandı

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi içmesuyuna yüzde 30 zam yapılmasını öngören 2008 yılı ücret tarifesini oy çokluğuyla kabul etti. Buna göre halen konutlarda çıplak ücretle 1.28 YTL olan su kullanım ücreti 1.66 YTL'ye çıkarıldı.

Adana'da içmesuyu yüzde 30 zamlandı

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi içmesuyuna yüzde 30 zam yapılmasını öngören 2008 yılı ücret tarifesini oy çokluğuyla kabul etti. Buna göre halen konutlarda çıplak ücretle 1.28 YTL olan su kullanım ücreti 1.66 YTL'ye çıkarıldı.

Yüzde 30 olarak yapılan su zammı Çevre Temizlik Vergisi, Kullanılmış Su Uzaklaştırma Bedeli ve KDV'nin ilave edilmesiyle yüzde 40'ı geçiyor.

Başkanvekili Mustafa Tuncel başkanlığında toplanan Adana Büyükşehir Belediye Meclisi ilk olarak gündemindeki 3 maddeyi görüştü.

Meclis'te Plan ve Bütçe, İmar ve Bayındırlık, Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor, Kanunlar, Çevre ve Sağlık ile Ulaşım komisyonunda görev yapacak meclis üyeleri belirlendi.

Karaisalı ilçesinde 12 dönümlük alana yapılacak Anadolu Öğretmen Lisesi ve Rehabilitasyon Merkezi için imar düzenlemesi yapılmasına ilişkin madde ise komisyonda görüşülmediği için önce gündeme alınmadı. Ancak Başkanvekili Tuncel, üyelerden vereceği arada gündemi görüşmelerini isteyerek daha sonra oylama yapacağını bildirdi.

Verilen kısa süreli arada her oturum başı 80 YTL huzur hakkı alan 9 komisyon üyesi bir dakikada eğitim tesis alanı ile ilgili maddeyi kabul etti ve meclise sundu. Bu madde de oybirliğiyle kabul edildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin ardından Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Kurulu yapıldı. ASKİ Genel Kurulu'nda ilk olarak 2008 yılında uygulanacak ücret tarifesi ele alındı.

Başkanlık teklifine göre içmesuyu fiyatının konutlarda 1.28 YTL'den 1.82 YTL'ye, işyerlerinde ise 3.85 YTL'den 5.47 YTL'ye çıkarılması istendi.

Gündemle ilgili söz alan Cumhuriyet Halk Partili Meclis Üyesi Yüksel Erdoğan, ücret tarifelerinin sosyal yönü bulunmadığını belirterek farklı farklı ücret tarifesi yerine ev, işyeri ve inşaatlarda tek bir ücret tarifesi uygulanmasını istedi.

Tarifeye her ay TÜFE'nin de eklenecek olmasının makul dayanağı olmadığını ifade eden Erdoğan, "Sudan kazanılan para her yıl sonunda mahsuplaşma olarak büyükşehire aktarılıyor. Büyükşehir de yıllardır bitmeyen metroya harcıyor. Biz altyapıya önem verilerek yüzde 55'lik kaçak ve kaybının önlenmesini istiyoruz. Su zammına red oyu vereceğiz."dedi.

Milliyetçi Hareket Partili Necati Ağaoğlu da diğer illerde rakamın yüksek olabileceğini ancak Adana'nın bol ve kaliteli suyu bulunduğunu, zam yapılmasının gerekli olmadığını düşündüklerini söyledi.

Ağaoğlu, oylamada red oyu vereceklerini belirterek sudan kazanılan paranın altyapıya harcanmasını istedi.

AK Partili Nevzat Ardıç ise Adana'nın büyükşehirler içinde Kayseri'den sonra suyu en ucuz içen il olduğunu belirterek, "Hiçbir idare kendi hizmetine güle oynaya zam yapmak istemez. Size gelen ürünün bir maliyeti varsa bunun bir şekilde karşılanması gerekir. Artış da bu bedeli karşılamak içindir." şeklinde konuştu.

Ardıç, komisyonlarda su için belirlenen rakamın 1.82 YTL olduğunu ve bunu AK Parti olarak yüzde 10 düşürerek 1.66 YTL olarak teklif edeceğini kaydetti.

Başkanvekili Mustafa Tuncel ise yüzde 10 indirime karşı olduğunu dile getirdi. Tuncel, Adana'nın an az yüzde 10'unun şişe suyu içtiğini de belirterek ASKİ yetkililerine, "Çatalan'a modern bir fabrika kurup suyu şişeleyin ve öyle satın." dedi.

Tuncel'in bu sözlerine ASKİ Genel Müdürü Bayram Merdan da "Böyle bir çalışmamız var" diyerek cevap verdi.

Mustafa Tuncel, indirime karşı olmasına rağmen parti grup kararına uyacağını söyledi. Yapılan oylama sonunda suyun yüzde 30 zamlanması CHP ve MHP'nin red oyuna karşılık oyçokluğuyla kabul edildi. Buna göre suyun konutlarda kullanımı 1.28 YTL'den yüzde 30 artışla 1.66 YTL'ye çıkarıldı. Bu bedele Kullanılmış Su Uzaklaştırma Bedeli, Çevre Temizlik Vergisi, KDV ve aylık Tüketici Fiyat Endeksi de eklenecek. Bu arada ASKİ'nin 2008 yılı bütçesi 185 milyon YTL olarak genel kurulda kabul edildi.

Kaynak: CHA