Adana'da Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi Kuruldu

Adana'da Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi Kuruldu

Adana Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası, Ahilik Kültürünün Geliştirilmesi ve Yaşatılması İçin Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Aesob) Bünyesinde Kurulan 'Esnaf ve Sanatkar Müzesi'ni Destekliyor.

Adana'da Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi Kuruldu

Adana Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası, Ahilik kültürünün geliştirilmesi ve yaşatılması için Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) bünyesinde kurulan 'Esnaf ve Sanatkar Müzesi'ni destekliyor.

Adana ESOB Eğitim ve Hizmet Binası'nın bodrum katının modernize edilmesiyle oluşturulan müze için bir destek de Adana Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası'ndan geldi. Oda Başkanı Abdulselam Mortepe, 1950'li yıllarda eğitim amaçlı aldıkları bir film oynatma makinesi ve malzemeleri ile F klavye bir eski daktiloyu, müzeye hediye etti.

Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Mortepe, Adana ESOB'un Türkiye'ye örnek olabilecek modern ve zengin bir 'Esnaf ve Sanatkar Müzesi'nin temellerini atmasından dolayı ilgililere teşekkür etti. Mortepe, "Adana'da yıllar sonra esnaflar için çok büyük anlamı olan bir müzenin kurulması bizleri çok mutlu etti" dedi.

Teknolojinin gelişmesiyle, geçmişte esnaf ve sanatkarlar tarafından kullanımı el emeği, maharet ve ustalık gerektiren alet edavat ve araçların neredeyse unutulup ve kaybolmaya yüz tuttuğuna işaret eden Kazım Barışık da kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri ve bunları icra eden ustaların ürünleriyle, kullandıkları alet edevatın yeni nesil ustalarla buluşturularak, geleneksel el sanatlarının nesilden nesile aktarılmasını amaçladıklarını kaydetti.

Ahilik kültürünün yaşatılması ve geleceğe ışık tutması açısından önem taşıyan Esnaf ve Sanatkar Müzesi'nin güçlendirilmesi ve yaşatılması için de tüm esnaf ve sanatkarlara büyük görevler düştüğünü vurgulayan Barışık, "Şu anki teknolojiyi ortaya koyduğumuzda, bu müzeye gelecek esnaf ve torunları, nereden nereye geldiğimizi daha iyi anlayacaklardır. Ayrıca, bu müzede yer alacak eserlerin sahiplerinin torunları da, dedelerinin kullandığı ürünleri burada gördüklerinde ayrı bir mutluluk ve heyecan yaşayacaklar, geçmişi daha iyi anlayacaklardır" şeklinde konuştu.

Kaynak: CHA