Adana'da 'Çevreci Dostu Plaza' Açıldı

Adana'da 'Çevreci Dostu Plaza' Açıldı

Adana'da, Onatça Motorlu Araçlar Aş'nin Dünyada Çevreci Yapılara Veriler 'Breeam Setifikası'nı Almaya Hak Kazanan 'Çevre Dostu' Toyota Onatça Plaza, Düzenlenen Törenle Hizmete Açıldı

05.06.2010 20:22 | Son Güncelleme: 05.06.2010 20:22
Adana'da 'Çevreci Dostu Plaza' Açıldı

Adana'da, Onatça Motorlu Araçlar AŞ'nin dünyada çevreci yapılara veriler 'BREEAM Setifikası'nı almaya hak kazanan 'çevre dostu' Toyota Onatça Plaza, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Onatça Motorlu Araçlar AŞ sahibi Süleyman Onatça, törende yaptığı konuşmada, birkaç yıl önce katıldığı bir toplantıda, önlem alınmadığı takdirde gelecekte cep telefonu gibi, insanların elindeki bir şişe suyun kapkaca uğrayabileceği' şeklindeki anektodun kendisini çok etkilediğini kaydetti.

Bunun sonucunda, yeni yapılacak yatırımlarda çevre faktörüne azami derecede önem vermeye karar verdiğini belirten Onatça, 'Türkiye'nin otomotiv sektöründeki ilk 'yeşil' binasını yapmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Böylesi bir yatırımın açılışını da Dünya Çevre Günü'nde yapmak gerektiğini düşündük. Çevreci söylemleri, somut uygulamalar olarak gerçekleştirmeye gayret ettik. Bu kapsamda yaptığımız başvuruyla, uluslararası çevre dostu bina sertifikası olan 'BREEAM Sertifikası'nı almaya hak kazandık' dedi.

Toyota Türkiye Üst Yöneticisi Ali Haydar Bozkurt ise 1,5 yılda tamamlanan ve 40 bin metrekare alan üzerine kurulu yapının, otomotiv sektöründe, sadece çevreci teknolojilerle öne çıkmakla kamladığını, bünyesindeki 560 metrekarelik sanat galerisi ve sanatçı çalışma atölyeleriyle de bir ilke imza attığını kaydetti.

Konfiçyüs'ün 'geleceği düşünmeyen insan, yakın zamanda üzüntüyle karşılaşacaktır' sözünü hatırlatan Bozkurt, 'Yaşanabilir bir dünya, çevre ve ülkeyi geleceğe taşımak hepimizin birinci derecede sorumluluğu olan bir konu. Bu konuda herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Bu nedenle Süleyman Onatça'yı kutluyorum' dedi.

Adana Valisi İlhan Atış ise elindeki parayı ve sermayeyi 'nasılsa geçinirim' deyip, bankada faize yatırmaktansa, yatırım yapmayı tercih eden Süleyman Onatça'yı tebrik ettiğini, 'İnsanlara iş imkanı sağlayan Onatça ailesine hayranlığım bir kat daha arttı. Bina çevresine bin 600 kayısı ve 400 de başka ağaç diktiğiniz için teşekkür ediyorum. Burasını Adana için hayırlı olsun. 1 tek kişi çalıştırmak için bile olsa yatırım yapan herkesin karşısında, Onatça'nın şahsında saygıyla eğiliyorum' diye konuştu.

Daha sonra, elektriğini kendi üreten ve yağmur sularını depolayan plazanın açılış kurdelesi, Atış, Bozkurt, Onatça'nın yanı sıra, CHP Adana Milletvekili Hulusi Güvel, MHP Adana Milletvekili Kürşat Atıgan, Adana Vali Yardımcısı Fikret Deniz, Yüreğir Kaymakamı Abdullah Dölek, Çukurova Kaymakamı Abdulhamit Erguvan, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan ve ABD'nin Adana Konsolosu Daria Darnell'ın bulunduğu çok sayıda davetli tarafından kesildi.

Ardından, plazadaki sanat galerisinde bugün Adana 1. Ulusal Çağdaş Sanat Sergisi kapsamında açılan 'Yeni Eskiler-Eski Yeniler' adlı aralarında 28 sanatçının, atık malzemelerle yaptığı eserlerin bulunduğu sergi açıldı ve plaza gezildi.

(AYC-SA) - ADANA

Kaynak: AA

Paylaş
Google'da Takip Et Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş! Instagram Sayfası
title