Adana Barosu Başkanı Gazioğlu: "Yargıda ve Siyasette Yaşanan Sıkıntılar Hukuka Ne Kadar Gereksinim Olduğunu Gösteriyor"

Adana Barosu Başkanı Gazioğlu: "Yargıda ve Siyasette Yaşanan Sıkıntılar Hukuka Ne Kadar Gereksinim Olduğunu Gösteriyor"

Adana Barosu Başkanı İbrahim Gazioğlu, Hukuksal Sürecin Vazgeçilmez Ayaklardan Biri Olan Savunmanın Güçlendirilmesi Gerektiğini Söyledi.

Adana Barosu Başkanı Gazioğlu:

Adana Barosu Başkanı İbrahim Gazioğlu, hukuksal sürecin vazgeçilmez ayaklardan biri olan savunmanın güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

10 Temmuz 'Dünya Hukuk Günü' nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Gazioğlu, Türk adalet sisteminde savunma mekanizmasının avukatlar aracılığıyla yürütüldüğünü hatırlattı.

Gazioğlu, "Ülkemizde avukatların bir çok sorunları vardır. Yeni çıkartılacak yasalarla avukatların bu konudaki sıkıntılarının giderilmesi hukukun işlerlik kazanması ve hızlanmasına katkı yapacaktır." dedi.

Ülkede hukukun ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel yaşamda soyutlanamayacağına işaret eden Gazioğlu, son günlerde yargıdaki ve siyasetteki gelişmelerin hukuka ne kadar ihtiyaç duyulduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğini dile getirdi.

Her Türk vatandaşlarının devletten 'adalet' beklediğine dikkat çeken Gazioğlu, bu beklentilere cevap vermenin bağımsız yargı ile savunma erkinin uyumlu çalışmasıyla başarılabileceğini bildirdi.

Gazioğlu, şunları söyledi: "21. yüzyılda yine savaşlar, her türlü baskılar, işgaller, insanlara yapılan işkence ve kötü muamele ile devam etmektedir. Bu konuda Birleşmiş Milletler zaman zaman yetersiz kalmakta ve çözüm üretememektedir. Bugün insanlığın her şeyden çok barışa; bunun olması içinde hukuka gereksinimleri vardır. Hukukçunun görevi, değişimleri doğru kavrayıp evrensel ve toplumsal gelişme çizgisinin önündeki engelleri kaldırmaktır."

Kaynak: CHA