Adana: Bakan Güler Adana'da

Adana: Bakan Güler Adana'da

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Enerji Yatırımlarıyla Katma Değeri Artan Türkiye'nin Dünyanın Enerji Koridoru ve Enerji Terminali Olma Yolunda Hızla İlerlediğini Söyledi.

Adana: Bakan Güler Adana'da

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, enerji yatırımlarıyla katma değeri artan Türkiye'nin dünyanın enerji koridoru ve enerji terminali olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi.

Rusya'nın Soçi kentinde Karadeniz'e kıyısı bulunan ülkelerin enerji bakanlarıyla yapılan Karadeniz Ekonomik Birliği Ülkeleri Toplantısı'ndan hemen sonra incelemelerde bulunmak üzere doğrudan Adana'ya gelen Bakan Hilmi Güler, hava limanı çıkışında basının sorularını cevaplandırdı.

Hava limanında Vali Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ile DSİ, TEDİAŞ, TEDAŞ, BOTAŞ Bölge Müdürlüğü yetkilileri tarafından karşılanan Bakan Güler, Adana'ya önümüzdeki günlerde neler yapabileceklerini değerlendirmek ve mevcut tesislerin de nasıl yürütüldüğünü yerinde görmek üzere geldiğini ifade etti, Soçi'deki toplantının da çok verimli geçtiğini belirten Bakan Güler, "Şimdi de Rusya'dan geliyorum. Soçi'de, Rusya Enerji Bakanı'nın evsahipliğinde Karadeniz Ekonomik Birliği Ülkeleri ile toplantılar yaptık. Çok verimli geçti. Ülkemiz özellikle enerji sahasında çok büyük atılımlar yapıyor. Bu noktada uluslararası boyutta da başarılara imza atıyor. Bilhassa doğalgaz, petrol konularında. Bu çalışmaları da onlarla birlikte görüştük, çok verimli toplantı oldu" dedi.

Bakan Güler, Soçi'deki toplantıya Karadeniz Bölgesi'nin Karadeniz'e kıyıdaş bulunan ülkelerin enerji bakanlarının yanı sıra, gözlemci sıfatıyla Polonya ile Almanya'nın da iştirak ettiğine işaret etti. Güler, "Onlarla yaptığımız görüşmelerde bilhassa Avrupa'ya gidecek doğalgaz boru hattı hattıyla birlikte Ruslar ile de bir görüşme yaparak Samsun-Ceyhan Projesi'ni görüştük. Ayrıca Mavi Akım'ın Ceyhan'a uzatılması, oradan da Güney'e taşınmasını görüştük. Bu noktada bunlar önemli dev projeler, uluslararası projelerdir. Uluslararası boyutu olan çok büyük dev projelerdir. Çok önemli görüşmelerimiz oldu. Türkiye'nin bu noktada enerji koridoru ve enerji terminali olma noktasında bunlar somut adımlardır. Hem doğu-batı , hem güney-kuzey ekseninde yakında önemli gelişmeler olacak. Bunlar da Türkiye'nin hem katma değerine hem de dış politikadaki üstünlüklerini artıracak, dengeler sisteminde ülkemize çok önemli avantajlar kazandıracak projelerdir" diye konuştu.

Bakan Güler, yarın da Adana DSİ Bölge Müdürlüğü, Valilik, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, AK Parti İl Başkanlığı'nın ziyaret edecek, Adana Ticaret Odası Meclisi'nde konuşacak ve Adana Sanayi Odası'nı ziyaret ederek akşam da Ankara'ya dönecek.