'Adana-almanya İşbirliği Günü' Toplantısı

'Adana-almanya İşbirliği Günü' Toplantısı

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, Türkiye'nin Bir Hukuk Devleti Olduğunu Belirterek, "Siyasi Amaçlara Ulaşmak İstendiğinde Şiddete Başvurulmamalıdır" Dedi.

'Adana-almanya İşbirliği Günü' Toplantısı

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu belirterek, "Siyasi amaçlara ulaşmak istendiğinde şiddete başvurulmamalıdır" dedi.

Adana Sanayi Odası (ASO) ve Federal Almanya Cumhuriyeti tarafından Siemens'in katkılarıyla Hiltonsa Oteli'nde "Adana - Almanya İş Birliği Günü" toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Adana Valisi İlhan Atış, Almanya'nın Türk işadamlarına yönelik vize uygulamasını kaldırması gerektiğini söyledi. Almanya ve Türkiye arasındaki tarihi bağların 1965 yılına dayandığını ve işçi göçüyle birlikte iki ülke arasındaki akrabalık bağlarının güçlendiğini söyledi. Türklerin Almanya'ya girişleri sırasında vize sorunu yaşadıklarını hatırlatan Atış, ''Biz bu kolaylığı başka ülkelerden istemiyoruz. Biz silah arkadaşlığı yapmış iki milletiz. Biz artık vize sorunun çözümünü istiyoruz.

Bizim Almanya ile dostluk bağımız var. 1965'te siz bizi davet ettiniz, artık akraba olduk. Akrabaya gelme denir mi? Geliniz gönül birliğimizi, kardeşin kardeşe davranışı şeklinde birleştirelim. Kardeş kardeşe artık kapısını kapamasın'' diye konuştu.

Son 1 ay içerisinde Türkiye'nin 70 yakın şehit verdiğini hatırlatan Atış, ''Almanya, insan haklarına değer veren bir ülkedir. Gelin Türkiye ile birlikte bu teröre terörizme hayır diyelim. El ele verip, dünya devletlerinin başına bela olan bu terörizmle mücadele edelim'' dedi.

Türk halkının AB'ye girme isteğinin her geçen yıl azaldığına işaret eden Atış, bunda ''Fransa ve Almanya'nın kibarca gelmeyin'' demesinin neden olduğunu kaydetti.

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz ise konuşmasında, Türkiye'nin son 5 yıl içerisinde kalkınma için gerekli olan barış ve istikrar ortamını sağladığını ve istikrarlı bir ekonomik gelişim tablosuna sahip olduğunu söyledi. Önümüzdeki 10 yıllık süreçte de bu büyümenin sürdürülmesi gerektiğini ifade eden Cuntz, ''Türkiye siyasi belirsizlikler dönemini aştı. Seçim sonucu yeni hükümetine sahip oldu. Türkiye Almanya'nın en önemli ticari ortağıdır. Bunun sürdürülmesini istiyoruz." diye konuştu.

Toplantının sona ermesinin ardından gazetecilerin terörle ilgili sorularını yanıtlayan Cuntz, Almanya'nın, terörle mücadele konusunda, dost ve müttefik olarak Türkiye'nin yanında olduğunu söyledi. "Terör hangi türlü olursa olsun artık PKK'nın silah bırakma zamanı geldi" diyen Cuntz, "PKK'nın Türk topraklarına saldırıda bulunmasının, burada bu şekilde silah kullanmasının da sonu gelmiştir. Terörle mücadele konusunda her iki ülkenin güvenlik makamları çok yakın bir iş birliği içerisindeler" dedi.

Türkiye'nin Kuzey Irak'a yönelik askeri operasyonlarının nasıl değerlendirildiğinin sorulması üzerine Cuntz, "Türkiye bir hukuk devletidir, demokratik bir ülkedir ve siyasi amaçlara ulaşılmak istendiğinde şiddete başvurulmamalıdır. Bunlar temel değerlerdir ve biz bunları AB içinde de bu şekilde paylaşıyoruz" diye konuştu. Yaşanan şiddet olaylarının büyümesinden endişe duyduklarını belirten Cuntz, "Türk hükümetinin diplomatik çabalarını takdirle karşılıyoruz. Irak hükümetiyle diyalog içerisinde bu konuya

bir çözüm getirmek istemesini takdir ediyoruz" dedi.

PKK tarafından 8 Türk askerlerinin derhal serbest bırakılması gerektiğini belirten Cuntz, "Buradan o askerleri rehin alanlara sesleniyorum, derhal serbest bıraksınlar. Biz dost ve müttefik bir ülke olarak Türkiye'nin yanındayız. Özellikle terör konusunda Türkiye ile dayanışma içerisindeyiz. İki ülke arasındaki ticari ekonomik ilişkiler çok yoğundur ve tarihten gelen çok sıkı ilişkilerimiz mevcuttur. Bizde bunların daha da derinleşmesi için çaba sarfediyoruz. Terörün sınırı yok, nerede olursa olsun,

hepimiz bundan zarar görürüz.'' diye konuştu.

Cuntz, PKK'nın Almanya tarafından terör örgütü olarak kabul edildiğini ve faaliyetlerine izin verilmediğini sözlerine ekledi.

ADASO Başkanı Ümit Özgümüş ise Almanya ile ticareti önemsediklerine belirterek, "Geçen yıl iki ülke arasında 24 milyar dolar civarında ticaret hacmi gerçekleşti. Bunun bu yıl 30 milyar dolar olmasını bekleniyor. Tarihi bağlara bakarak, bu rakamı kabul etmek mümkün değil" ifadelerini kullandı.

Özgümüş, ayrıca toplantıya katılan Almanya Büyükelçisi Cuntz'tan işadamlarının vize sorununa çözüm bulması isteğinde de bulundu.

Adana Hiltonsa'da gerçekleştirilen toplantıya, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, ABD'nin Adana Konsolosu Eric Green, Yüreğir ilçe Belediye Başkanı Ömer Topçu, işadamları ve davetliler katıldı.

(HT-MEF-MEF-Y)