Adana: Adana'daki Orman Yangını

Adana: Adana'daki Orman Yangını
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Adana'nın İmamoğlu İlçesi'nde dün akşam saatlerinde çıkan ve 50 hektarlık ormanlık alanın tahrip olduğu yangında soğutma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Adana'nın İmamoğlu İlçesi'nde dün akşam saatlerinde çıkan ve 50 hektarlık ormanlık alanın tahrip olduğu yangında soğutma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Adana Orman Bölge Müdürü Seyfettin Yılmaz, yaptığı açıklamada, dün akşam saat 17.00 sıralarında İmamoğlu'nun Musullu Mahallesi Üçtepe Köyü mevkiinde çıkan yangında kızılçam ve meşe ağaçlarının bulunduğu 50 hektarlık ormanlık alanın zarar gördüğünü söyledi.

Yılmaz, yangının haber alınması üzerine hemen harekete geçildiğini belirterek, yangına 12 itfaiye aracı, 13 dozer, 6 greyder, 1 helikopter ve 1 uçakla müdahale edildiğini söyledi. Yılmaz, "Dün saat 17.00 sıralarında çıkan yangına anında müdahale edildi. Yangın, saat 24.00 sıralarında kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları hala devam ediyor. Söndürme araçlarının yanı sıra 50 teknik eleman ve 500 işçiyle jandarma da yangının söndürülmesine destek verdi. Çıkış nedeni henüz belirlenemedi. Kesin olmamakla birlikte yüksek gerilim hattının yangına neden olduğunu sanıyoruz" dedi.

Adana ve bölgesinin ormanlık bir alana sahip olduğunu hatırlatan Yılmaz, bölge halkını yangınlar konusunda uyardı. Ormanların yaz aylarının gelmesiyle yangına daha elverişli bir hale geldiğini hatırlatan Yılmaz, "Nisan ayının bol yağışlı geçerek, Mayıs ayında aşırı sıcaklıkların aniden başlamasıyla bölgedeki ormanlarımız barut fıçısı gibi her türlü yangına elverişli hale geldi. İnsanlarımızın dikkatli olmaları gerekiyor. Ormanlık alanlarda piknik yapılmaması, bu alanlarda sigara içilmemesi gerekiyor. Aksi halde emek verilerek yetiştirilen ve ülkenin akciğerleri olan ormanlarımızı kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalırız" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title