Adana: Adana'da Çalıntı İçki Operasyonu

Adana: Adana'da Çalıntı İçki Operasyonu

Diyarbakır'dan Yola Çıktan Sonra Haber Alınamayan 15 Ton Rakı ve Votka Yüklü Kamyon, Uydu Takip Sistemiyle Adana'daki Bir Depoda Bulundu. Havutlu Belediyesi'nce 10 Yıllığına Özel Bir Firmaya Kiralanan Depoda Yapılan Operasyonda, Ruhsatsız Bir Biyodizel Tesisi de Ortaya Çıkarıldı.

Adana: Adana'da Çalıntı İçki Operasyonu

Diyarbakır'dan yola çıktan sonra haber alınamayan 15 ton rakı ve votka yüklü kamyon, uydu takip sistemiyle Adana'daki bir depoda bulundu. Havutlu Belediyesi'nce 10 yıllığına özel bir firmaya kiralanan depoda yapılan operasyonda, ruhsatsız bir biyodizel tesisi de ortaya çıkarıldı.

Edinilen bilgiye göre, Mey İçki firması, Diyarbakır'daki tesislerinde elde edilen ürünlerin bölgelere dağıtımı için Rey-Saş Taşımacılık firmasıyla anlaşma yaptı. Geçen hafta Diyarbakır'daki tesislerden, 15 ton Yeni Rakı, Tekirdağ Rakı, Tekel Votka ve Bazuka Votka ile bir miktar etil alkolü alarak Elazığ ve Malatya'daki bayilere dağıtmak için yola çıkan Mahmut B. yönetimindeki 01 GS 174 plakalı kamyondan bir süre sonra haber alınamadı. Tüm araçlarını uydu takip sistemiyle (GPS) takip eden firma yetkilileri, kamyondaki vericinin son olarak Adana kent merkezi ile Karataş İlçesi arasında sinyal vermesi üzerine bu bölgede araştırma başlattı. Bir dedektif gibi çalışan Mey İçki ve Rey-Saş firması yetkilileri, sürücü Mahmut B.'nin Adana'daki amcasına ulaşarak bilgi almaya çalıştı. Şahsın verdiği bilgiler doğrultusunda Mahmut B.'nin yakın arkadaşlarıyla da görüşen firma yetkilileri, kamyonun Havutlu Beldesi'nde olabileceği bilgisini aldı.

Havutlu Belediyesi'nce 1998 yılında 10 yıllığına firma sahibi S.C.'ye kiralanan bir depoya gelen firma yetkilileri, içki şişelerinin burada saklandığını belirledi. Firma yetkililerinin, Jandarma Komutanlığı ve Adana Emniyet Müdürlüğü'ne olayı haber vermesi üzerine önce polis ekipleri tarafından depoya baskın düzenlendi. Ancak, depoda herhangi bir yetkilinin bulunmaması ve bölgenin jandarma kontrolünde olması nedeniyle çevre güvenliğini alan polis ekipleri, durumu Yüreğir Jandarma Komutanlığı'na aktardı. Jandarma Komutanlığı ekipleri, savcılıktan aldıkları izinle depoda yaptıkları aramada, piyasa değeri 200 bin YTL'nin üzerinde olduğu tespit edilen rakı, votka ve etil alkolü ele geçirdi. Operasyonda ayrıca, ruhsatsız bir biyodizel üretim tesisi de ortaya çıkarıldı. Kamyon veya sürücüye ise ulaşılamadı. Jandarma ekipleri, ele geçirilen içkilere el koydu.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.