"Adalet İstiyoruz"

'Adalet İstiyoruz'
Bültenler - Haberler | Güncel

İzmirli işçiler 2. Emek Şenliği'nde buluştu.

Türkiye'de taşeron sistemini kaldıran ilk belediye olarak tarihe geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan binlerce işçi ve ailesi, 2.Emek Şenliği'nde bir araya geldi. Gecede İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik operasyonda tutuklanan bürokratlar ve sendikacılar için "adalet" çağrısı öne çıktı.

Geçtiğimiz yıllarda binlerce işçiyi taşerondan kurtararak kadrosuna alan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çalışanları ve aileleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde örgütlü sendikaların düzenlediği Emek Şenliği'nde bir araya geldi. Türkiye'de giderek yaygınlaşan taşeronlaştırma uygulamalarının aksine, İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl 2500 taşeron işçiyi belediye şirketi kadrolarına alarak tüm Türkiye'ye örnek olmuş, emek ve demokrasi tarihinde milat sayılabilecek bu adımı bir şenlik havasında kutlamıştı.

Bu yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde örgütlü Belediye İş, Genel İş ve Tüm Bel Sen sendikaları tarafından Kültürpark 4 Nolu Hol'de ikincisi düzenlenen "Emek Şenliği"ne, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir milletvekili Musa Çam, Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, DİSK Genel Başkanı Erol Ekinci, Türk-İş'e bağlı Belediye İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul, Tüm Bel Sen Genel Başkanı Vicdan Baykara, işçi sendikalarının bölge temsilcileri, Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan işçiler ve memurlar ile aileleri katıldı.

Çete de yok, örgüt de!

Taşeron sistemine karşı verdiği mücadeleyle Türkiye'de yeni bir dönem başlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, Kültürpark 4 Nolu Hol'ü dolduran binlerce işçinin sevgi gösterileriyle karşılandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne düzenlenen operasyon kapsamında tutuklanan belediye bürokratları ve sendika üyelerinin tek tek isimlerini okuyarak onlar için adalet ve hukuk isteyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, hepsinin servet beyanlarına bakıldığını, hiçbirinin yakınına menfaat sağlamadığını hatırlatarak, "Hepsinin durumu belli. Tutuksuz yargılanan 120 kişi dahil, zimmete para geçirme var mı?. Yok! Kardeşine, hımsına menfaat sağlama var mı?. Yok! Kavga var mı?. Bıçak var mı?. Silah var mı?. Odun var mı?. Yok! Peki ne var?. İzmir'de adalet istiyoruz. 3 Nisan'da bütün arkadaşlarımızla birlikte yargı önüne çıkıp, kendimizi savunacağız. 324 sayfa iddianame hazırlandı. Ekinde 80 klasör evrak var. İddianameyi inceleyen hukukçular burada bir şey yok diyor. Çete hiç yok! Örgüt hiç yok!" diye konuştu.

20 bin kişilik belediye personeli ile İzmir'e hizmet etmekten büyük onur duyduklarını söyleyen Başkan Kocaoğlu, şöyle devam etti:

"Her şey söylendi. Her şey yapıldı. Belden aşağı çok oyunlar oynandı. İzmirli hemşehrilerimiz kimin doğru, kimin eğri, kimin kendilerinden yana, kimin kimlerden yana olduğunu çok iyi biliyor. İzmir'de yaşamaktan, İzmir'de belediye başkanlığı yapmaktan, İzmirli hemşehriliremize hizmet etmekten, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak onur duyuyorum, gurur duyuyorum. Yapılan bütün operasyonlar sonrasında bugüne kadar ne İzmir'de ne Türkiye'de, hiçbir Allah'ın kulunu İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde yolsuzluk var, örgüt var diye ikna edemediler. Selam olsun İzmirli hemşehrilerimize! Selam olsun mahkum muamelesi gören can dostlarıma, işçi kardeşlerime!. Selam olsun adalete!. Selam olsun haysiyetli insanlara!. Herkes için adalet istiyorum."

"Başkanımıza inanıyoruz"

DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde taşeronlaşmanın kaldırılmasının ardından yaşanan sürece dikkat çekerek, "Taşeronlaşmayı ortadan kaldırması için İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde imza yetkisi olan bürokratların kullandıkları imzalar, bizim imzalarımızdır. Biz daha önce yerel seçimler öncesinde yaptığımız mitingde 'Dürüst Başkan Aziz Başkan' dedik. Şimdi de tüm hukuksuz uygulamalara karşı 'Büyük Başkan. İzmir Aziz'dir, Aziz kalacak 'diyoruz" şeklinde konuştu.

Belediye İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yapılan operasyonun siyasi olduğunu belirterek, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'nın "taşeronu tarihe gömeceğim" sözlerinden 15 gün sonra operasyonların başlamasına dikkat çekti.

Tüm Bel Sen Genel Başkanı Vicdan Baykara ise İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde yaşanan süreci değerlendirerek, "Hukuksuz bir uygulama ile karşı karşıyayız. Belediye başkanımıza inanıyor, güveniyoruz. Tüm Bel Sen olarak İzmir'in hep yanında yer alacağız" diye konuştu.

Tutuklu yakınları da oradaydı

Her cumartesi günü "İzmir'de adalet istiyoruz" temalı eylemler gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tutuklu bürokrat yakınları da Emek Şenliği'nde yakınlarının resimlerinin ve isimlerinin yazılı olduğu pankartlarla sahneye çıktı. Tutuklu Yakınları Platformu adına konuşan Kaner Kırmızı, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik operasyonun çete ve örgüt kapsamına sokulduğunu belirterek, "Biz yakınlarımız yargılanmasın demiyoruz. Biz ayrıcalık istemiyoruz. Bizim itirazımız bu davanın yerinin özel yetkili savcı ve mahkemeler olmadığıdır. Bunun en önemli belgesi iddianamedir. Yetkisizlik kararı verilmeli ve bu hukuksuzluğa son verilmelidir" diye konuştu.

Türk Halk Müziği sanatçısı Mahmut Eren ve Öznur Korkmaz ile ünlü sanatçı Suavi türküleriyle geceye renk kattı. İzmir Folklor Derneği'nin folklor gösterisi de büyük beğeni topladı. Gecede, tutuklu bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç ile Genel Sekreter Yardımcısı Erhan Bey'in mesajları okunurken, Başkan Aziz Kocaoğlu'nun duygulu anlar yaşadığı gözden kaçmadı.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title