Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığındaki Müfettişler Ilgaz'da Biraraya Geldi

Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığındaki Müfettişler Ilgaz'da Biraraya Geldi

Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı Bünyesindeki Müfettişler, Ilgaz'da Bir Araya Geldi.

Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığındaki Müfettişler Ilgaz'da Biraraya Geldi

Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı bünyesindeki müfettişler, Ilgaz'da bir araya geldi.

Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'nda görev yapan 200'ün üzerindeki başmüfettiş ve müfettiş 2007 yılı değerlendirme toplantısı için Ilgaz dağındaki bir otelde toplandı.

2008 yılında yapılacak olan çalışmaların da gündeme alınacağı toplantı hakkında açıklama yapan Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Ahmet Can, hedeflerinin 'yargıda uygulama birliğini sağlamak' olduğunu söyledi.

Yöneticilerin kendi aralarında uygulama birliğini sağlamalarının gerekli olduğu aktaran Ahmet Can, sorunlara farklı çözümlerin getirilmesini önlemek için müfettişler arasında değerlendirme yaptıklarını kaydetti.

Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun yetkisini anayasa ve hakimler kanunundan aldığını belirten Can, "Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun görevlerini Türkiye'de yargının uygulama birliğini sağlamak, hakimlerimize ve savcılarımıza yol göstericilik yapmak, onların sorunlarını dinleyerek bu sorunlara idari konuda çözüm üretecek mercilere aktarmak ve eğitici, öğretici olmak olarak sıralayabiliriz" dedi.

Mevzuatlarda olan değişiklikler doğrultusunda alınması gereken önlemleri tespit ettiklerini dile getiren Can, açıklamasına şöyle devam etti:

"Biz, kanunların uygulama ve yorumlanmasını belirliyoruz. Bu konuda karar verecek mercilerimizdeki hakim ve savcılarımıza bu yorumlarımızı iletiyoruz. Onlarla görüş alış verişi yaparak yargıdaki uygulama birliğini sağlamayı amaçlıyoruz."

7 Aralık Cuma günü sona erecek toplantının üçüncü gününde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Üyeleri, son günü ise Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'de oturumlara katılacak. Toplantıya katılan müfettişler, toplantı çerçevesinde Kastamonu'nun tarihi ve turistik mekanlarını da gezme fırsatı bulacak.

(SÖ-BÖ-SD-MEF-Y)

Kaynak: İHA