Adalet Bakanı Sadullah Ergin Açıklaması

Adalet Bakanı Sadullah Ergin Açıklaması

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Irak'ta, Kafkaslar'da, Balkanlar'da, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yaşanan ekonomik, siyasi ve sosyal krizlere rağmen Türkiye'de insanların barış, huzur, kardeşlik ve dayanışma içerisinde yaşamlarını sürdürdükleri söyledi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin Açıklaması

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Irak'ta, Kafkaslar'da, Balkanlar'da, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yaşanan ekonomik, siyasi ve sosyal krizlere rağmen Türkiye'de insanların barış, huzur, kardeşlik ve dayanışma içerisinde yaşamlarını sürdürdükleri söyledi.

Bakan Ergin, AK Parti Hatay Milletvekili Mehmet Öntürk tarafından Hatay'ın Kırıkhan ilçesine bağlı Çamsarı köyünde organize edilen Ramazan ayının son iftar yemeğine katıldı.

Bakan Ergin, burada yapmış olduğu konuşmada; bugün Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyanın sosyal, siyasi ve ekonomik krizlerle çalkalandığına dikkat çekti. Türkiye'de gençlerin, çocukların ve yeni nesillerin geleceğinin inşası noktasında önemli adımlar atıldığını vurgulayan Ergin, şöyle konuştu: "Allah'a hamdolsun, 10 yıldır bu ülke ekonomik olarak büyüdü, sosyal dayanışmasını güçlendirdi, yarınlara dönük olarak önemli altyapı hizmetlerini yaptı"

2002 ile 2012 arasında Türkiye'nin çok önemli mesafeleri kat ettiği yorumunda bulunan Ergin, şunları söyledi: "Hatırlayın, 2002 şartlarında periyodik olarak krizden krize savrulan bir ülke iken hamdolsun 10 seneden beri böyle bir sıkıntı yaşamadık. Dünyada değişik sıkıntılar oldu. Ülkemiz bu sıkıntılardan zaman zaman etkilendi ama hamdolsun 2002 öncesindeki gibi ülkeye diz çöktürten, sağa sola muhtaç eden bir noktaya hiç gelmedik. Bugün Türkiyemiz 2002 yılında sahip olduğu imkanlardan çok daha fazlasına erişmiş durumda"

RİCA MİNNET KREDİ İSTEDİĞİMİZ IMF'YE 5 MİLYAR DOLAR KREDİ AÇTIK

Ergin, yaklaşık yüzde 30 enflasyonla başladıkları yolda bugün yüzde 8.5-9 civarında bir enflasyonla devam ettiklerini, 2002'de 3 bin 490 dolar olan milli gelirin, bugün 10 bin 500 dolara çıktığına dikkat çekerek, konuşmasını

şöyle sürdürdü; "2002'de 36 milyar dolar olan ihracatımız bugün 142 milyar dolara çıkmış. 2002'de 23.5 milyar dolar IMF'ye olan borç bugün 1.5 milyar dolara düşmüştür. Onu da istersek ödeyecek durumdayız hamdolsun. Bu yetmemiş, 2002'de rica minnet kredi istediğimiz IMF'ye 5 milyar dolar kredi açmışız. İhtiyacına binaen istiyorsan sana bu kadar kredi verebiliriz demişiz. Allah'a hamdolsun bizi bu günlere eriştirdi"

DÖRT BİR YANIMIZ ATEŞ ÇEMBERİ İÇİNDE

Suriye'de yaşananları; 'zulüm' olarak yorumlayan Sadulah Ergin, tüm vatandaşların orada yaşanan sıkıntıların bir an evvel bitmesi için dua etmesi çağrısında bulundu. Suriye'de insanların hayatlarını kaybettiğine işaret eden Ergin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şu an dört bir yanımız ateş çemberi içerisinde, yanı başımızda Suriye'de yangın var. İnsanlarımız hayatlarını kaybediyor. Yolcu ettiğimiz mübarek ramazan ve teşrif eden bayram hürmetine Mevla oradaki kardeşlerimizin imdadına yetişsin. Oradaki akan kanın, akan gözyaşının dinmesini temin etsin inşallah. Dualarımız bunun için olsun"

Ergin, Irak'ta, Kafkaslar'da, Balkanlar'da, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yaşanan ekonomik, siyasi ve sosyal krizlere rağmen Türkiye'de insanların barış, huzur, kardeşlik ve dayanışma içerisinde yaşamlarını sürdürdüklerinin altını çizdi. Bu arada yoğun ilgi gösterilen iftara; AK Parti Hatay milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Adem Yeşildal, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile birlikte çok sayıda partili ve vatandaş katıldı. - HATAY