Adalet Bakanı Gül Açıklaması

Adalet Bakanı Gül Açıklaması

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, şehit Musa Özalkan'ın emekli ikramiyesine haciz işlemi başlatılmasına ilişkin, "Yozgat Barosuna, avukat hakkında gerekli disiplin işlemlerinin yapılması için müracaatta bulunduk.

Adalet Bakanı Gül Açıklaması
14.02.2018 12:35 | Son Güncelleme: 14.02.2018 12:35

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, şehit Musa Özalkan'ın emekli ikramiyesine haciz işlemi başlatılmasına ilişkin, "Yozgat Barosuna, avukat hakkında gerekli disiplin işlemlerinin yapılması için müracaatta bulunduk. Baroya çağrım, bu konudaki disiplin hükümlerinin gereğinin yapılarak, dosya ile ilgili gerekli incelemenin bir an evvel yapılmasını bekliyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Gül, Mecliste gazetecilerin, "Yozgat Barosuna kayıtlı avukat Emine Gün'ün, Musa Özalkan'ın, Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olmasından bir gün sonra emekli ikramiyesine ve aracına haciz konulmasını talep etmesi" konusundaki sorularını yanıtladı.

Afrin'de şehit olan Musa Özalkan hakkında, devam eden yargılama neticesinde icra takibi başlatıldığını belirten Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özalkan, 22 Ocak'ta şehit olduktan bir gün sonra, avukat, şehidin gelecek ikramiyesine haciz konulması için talepte bulunuyor. Bu asla kanuna, ahlaka, adaba, avukatlık mesleğine yakışmayacak, avukatlık mesleği ile bağdaşmayacak tavırdır, tutumdur; bunun kabulü mümkün değil.

Avukatın bundan haberdar olmaması düşünülemez. Çünkü, ikramiye diyor. İkramiye denildiğine göre, 'şehadet haberinden sonra gelecek paranın tahsilatını yapayım' şeklindeki düşünceyle icra takibi yapılması, asla kabul edilecek durum ve tutum değil. Birisi vefat edince icra takibi de durur. Bu konuda teknik olarak da mesleki olarak da avukatın yaptığı bu işlemin geçerliliği yok. Avukat şehadet haberini de alıyor çünkü ikramiye var ve bu ikramiyeye el konulmasını, haczedilmesini talep ediyor."

"İkramiyesine haciz işlemi yapılmadı"

Bakan Gül, şehit Musa Özalkan hakkındaki icra takibinin durdurulduğunu, ikramiyesine haciz işleminin yapılmadığını söyledi.

Adalet Bakanlığı olarak aynı gün Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığına, avukatın TCK kapsamında cezalandırılması için suç duyurusunda bulunduklarını anımsatan Gül, "Yozgat Barosuna da avukat hakkında gerekli disiplin işlemlerinin yapılması için müracaatta bulunduk. Yani hem ceza soruşturması hem de disiplin soruşturması talep ettik. Böyle bir kişinin avukatlık yapmasına yönelik bir cezai ve disiplin müeyyidesinin de yapılması için müracaatta bulunduk. Baroya çağrım, bu konudaki disiplin hükümlerinin gereğinin yapılarak, dosya ile ilgili gerekli incelemenin bir an evvel yapılmasını bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Abdulhamit Gül, "Disiplin hükmü, tam olarak meslekten men edilme midir?" sorusuna, "Meslekten çıkarılmayı da ilzam edebilir. Bunu baro değerlendirecektir. Ama biz Adalet Bakanı olarak sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz." karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimatla, Başbakan Binali Yıldırım ve Hükümetin bu olayı ve diğer gelişmeleri başından beri takip ettiğini aktaran Gül, "Kimsenin, bu memleket için canını feda eden şehitlerimizi, mesleki ya da farklı gayelerle, düşüncelerle suistimal etmesine asla izin veremeyiz." ifadesini kullandı.

Adalet Bakanı Gül, dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte şehidin ailesine taziyede bulunduklarını belirterek, Cumhurbaşkanı ve Hükümetin, maddi manevi her konuda tüm şehit ailelerinin yanında olduğunu söyledi.

Gül, "Hükümetimizin şehitlerimize, şehit yakınlarına, gazilere verdiği her türlü destek ortadadır ama bunlar sınırlı da değildir. Bu konuda ne verilse ne yapılsa azdır. Çünkü bu ülkenin tapusu şehitlerimizin emaneti ile bizlere gelmiştir. Bu konuda da her zaman çalışmalarımızı yapmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

"Adana'daki otobüs şoförü tutuklandı"

"Adana'da bir otobüs şoförünün, otobüse binen şehit annesine yönelik tavrı" ile ilgili de açıklama yapan Gül, bu konuda, Adana Cumhuriyet Başsavcılığının yaptığı inceleme sonucunda soruşturma açıldığını, şoförün tutuklandığını ve yargılamanın devam ettiğini bildirdi.

Bakan Gül, MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak'ın, "şehitlerin borcunun devlet tarafından karşılanmasına ilişkin" verdiği kanun teklifinin anımsatılması üzerine, AK Parti hükümetleri döneminde, şehit yakınları ve gaziler için, hiçbir dönemde olmadığı kadar düzenlemeler yaptıklarını ifade etti.

Abdulhamit Gül, "Elbette bu konularla ilgili, uygulamadan kaynaklanan aksaklıkları da dikkate almak üzere, her türlü iyileştirmeler Hükümetimizin gündeminde. Cumhurbaşkanımızın da talimatları da hep bu yöndedir." dedi.

"Milli mutabakatı güçlendiren çalışma oldu"

"AK Parti ile MHP arasındaki Milli Mutabakat Komisyonu çalışmalarının" sorulması üzerine ise Gül, "Milli Mutabakat, ittifak bağlamındaki görüşmelerimizi nihayete erdirdik. Her iki parti heyetleri, liderlerine bu çalışmayı sunacak. Bunun en yakın zamanda olacağını ve sonra da liderlerin bir araya gelmesini bekliyoruz. Milli mutabakatı güçlendiren bir çalışma oldu." değerlendirmesini yaptı.

Bakan Gül, "Liderler görüşmesi bugün olur mu?" sorusuna, "Gün ve tarih söylemek mümkün değil ama sürecin hemen hemen tamamlandığı bir aşama diyebiliriz." yanıtını verdi.

İttifak ile bu ittifakın şekli ve usüllerine yönelik, toplumun her kesiminin kabul edeceği gerekli düzenlemeleri yaptıklarını ifade eden Gül, düzenlemelerin içeriğini genel başkanların belirleyeceği usülle kamuoyu ile paylaşacaklarını kaydetti.

Adalet Bakanı Gül, "Dörtlü zirve bu hafta mı gelecek hafta mı olur?" sorusuna, "Biz, Genel Başkanımıza sunumu yapacağız, tabii MHP de yapacaktır. O konular, genel başkanların yoğunluğuna ya da müsaitlik durumuna göre değerlendirilir ama biz çok gecikmeden sunumlar tamamlanır ve bir araya gelinir diye düşünüyoruz." cevabını verdi.

Abdulhamit Gül, "ABD Kongresi'ne sunulan istihbarat raporunda, Türkiye'nin tezlerini doğrular nitelikte, YPG'nin, PKK'nın Suriye'deki milis gücü olduğu ve otonom bir bölge arayışında olduğu belirtiliyor. Bununla ilgili değerlendirmeniz olur mu?" sorusuna, şu yanıtı verdi:

"ABD'de belirli kurumlarda, 'YPG'nin terör örgütü olduğu' yazılı ve sözlü ifade edilmiştir. Bu bilinmeyen bir şey değildir. Tüm bu konular ve başlıklar, ABD Dışişleri Bakanı geldiğinde de en üst düzeyde görüşülecektir. Terör örgütü olan YPG'nin tüm yaptıkları ile ilgili her türlü bilgi ve belge muhataplarına verilmiştir ve yine verilecektir."

Kaynak: AA

title