Abhazya ve Güney Osetya, bağımsızlık için Rus Parlamentosu'nda buluştu

Abhazya ve Güney Osetya, bağımsızlık için Rus Parlamentosu'nda buluştu

Kosova'nın bağımsızlık ilanından sonra harekete geçen Gürcistan'ın Abhazya ve Güney Osetya özerk cumhuriyetlerinden parlamento başkanları ve beraberlerindeki heyetlerle Moskova'da bir araya geldi.

Abhazya ve Güney Osetya, bağımsızlık için Rus Parlamentosu'nda buluştu

Kosova'nın bağımsızlık ilanından sonra harekete geçen Gürcistan'ın Abhazya ve Güney Osetya özerk cumhuriyetlerinden parlamento başkanları ve beraberlerindeki heyetlerle Moskova'da bir araya geldi. Özerk cumhuriyetler, bağımszılık taleplerini Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'da TSİ 14.00 başlayan toplantı ile dile getirdi. Moldova'nın Transdinyester bölgesi temsilcilerinin de katıldığı müzakereler bitmesi ardından katılımcıların basın mensuplarına açıklamalarda bulunması bekleniyor.

Toplantıya katılan Abhazya Parlamento Başkanı Nugzar Ashuba, Dışişleri Bakanı Sergey Shamba, Güney Osetya Parlamento Başkanı Yuriy Dzitsoytı ve Dışişleri Bakanı Murat Jioev ve Transdinyester Parlamento Başkanı Yevgeny Şevçuk birer konuşma yaptı.

Gazetecilere toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Abhazya Pralamento Başkanı Nugzar Aşuba, "Rusya Federasyonu, hele Kosova'nun olayından sonra artık Abhazya'nın bağımsızlığını açıkça kabul etmesi için yeterince sebebe sahip. Böylelikle Rusya uluslararası arenada ağırlığını sağlamlaştıracak ve dünyanın önde giden ülkesi olarak etkisini göstermiş olacak." diye konuştu. Abhazya halkının Rusya'dan beklenti içinde olduklarını söyleyen Aşuba, "Abhazya halkı güvenliğini ve refahını Rusya'dan umuyor. Hiç bir zaman Gürcistan ile birlikte yaşamayacağız." dedi.

Kosova'nın bağımsız olmasının Kafkaslar'da ve diğer bölgelerde dondurulmuş sorunlu bölgelerin bağımsızlıklarını tetikleyeceğini savunan Moskova, önceki hafta Abhazya ve Güney Osetya'ya uygulanan ekonomik yaptırımları kaldırarak bu konuda ilk adımı atmıştı.

Rus Parlamentosu alt kanadı Duma'nın öğle saatlerinde geç saatlere kadar sürecek toplantısında özerk bölgelerin bağımsızlıkları tanınmasa da ikili ilişkilerin geliştirilmesi için önemli adımların atılması planlanıyor.

Kaynak: CHA