Abeylegesse: Bu Yıl Başarılı Olacağım

Dünya Fair-play Ödülünü Alan Elvan Abeylegesse, Bu Ödülle Daha Başarılı Olacağına İnandığını Söyledi.

Abeylegesse: Bu Yıl Başarılı Olacağım

Ödül töreninin ardından DHA'ya konuşan Elvan Abeylegesse, Fair-Play ödülünü kazandığı için çok mutlu olduğunu ifade ederek, "Bu ödülle beraber, bu seneki yarışlarda başarılı olacağıma inanıyorum" dedi.

Dünya Atletizm Şampiyonası'nda rakibine yardım ederek ciddi bir sponsorluk gelirini riske attığının hatırlatılması üzerine milli atlet, "Arkadaşıma verdiğim ayakkabı yüzünden herhangi bir şey kaybetmedim. Yarışı sakatlıklar nedeniyle bıraktım. Ama yine elimden gelen bir yardım olursa, yine yardım ederim" diye konuştu. "Özel hayatında bir yenilik, evlilik hazırlığı var mı" şeklindeki soruya ibe Elvan, şu yanıtı verdi:

"Şu anda sporu düşünüyorum. Ama tabii ki bir gün bunu da düşüneceğim. Özel hayatım da her zaman olacak tabii ki."

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi üyesi Sema Kasapoğlu'nun kızı Mine Kasapoğlu ise, "Bugün burada ödülü annemin yerine ben aldım. Türkiye'de annem "çim filizleri" adında bir proje başlattı. çim filizleri 9-16 yaş arası kızlar için ücretsiz futbol okullarıdır. Sponsorlar sayesinde kıyafet, ekipman, koç, hepsi sağlanıyor. Özellikle başka türlü spor yapma şansı olmayan kızlara. Bu da Uluslararası Fair-Play Feredasyonu'nun hoşuna gitmiş olacak ki, anneme bu ödülü layık gördüler. Biz de çok memnun olarak bu ödülü kabul ettik. Annemin çok önemli bir işi vardı Olimpiyat Komitesi'yle. O yüzden onun yerine ben ve kız kardeşim gelip ödülü aldık" şeklinde konuştu.

Atletizm Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Mutlu Atlı ise şunları söyledi:

"Dünya Fair-Play ödülünü bu kadar elit bir sporcunun alması da farklı bir önem taşıyor tabii ki. Fair-Play ödülü, dürüstlük ve dayanışmaya dayanan bir ödül. Bu kadar büyük paraların döndüğü spor olayında, kendisinin bazı şeyleri göz önüne alıp favori atletlere bu yardımda bulunması da kendisinin sporda daha farklı bir boyutu düşündüğünü gösteriyor. Bunun da diğer genç sporculara örnek olacağını düşünüyoruz. Bu başarıları, önümüzdeki diğer yarışmalarda pekiştireceğine eminiz. Kendisi de zaten o yolda gidiyor. Yaşı daha genç. Olimpiyat başta olmak üzere diğer tüm şampiyonalarda başarıları artarak devam edecektir."

Atilla ÖZDEMİR/ PECS, (DHA)