Abdullatif Şener, Türkiye'nin Büyüme Oranlarının Gerçeği Yansıtmadığını Söyledi

Abdullatif Şener, Türkiye'nin Büyüme Oranlarının Gerçeği Yansıtmadığını Söyledi

AK Parti'deki Görevinden İstifa Ederek Siyasete Resmen Soyunan Abdüllatif Şener, İstifası Sonrası İlk Ziyaretini Konya'ya Yaptı. Şener, "Ekonomik Gelişmeler ve Yansımaları" Konulu Konferansa Katılmak Üzere Konya'ya Geldi. Şehir Girişinde Vatandaşlar Tarafından Karşılanan Şener, Konferansta Yaptığı Konuşmasında Yüzde 6,6 Olarak İfade Edilen Büyüme Oranlarının Gerçeği Yansıtmadığını Söyledi.

Abdullatif Şener, Türkiye'nin Büyüme Oranlarının Gerçeği Yansıtmadığını Söyledi

AK Parti'deki görevinden istifa ederek siyasete resmen soyunan Abdüllatif Şener, istifası sonrası ilk ziyaretini Konya'ya yaptı. Şener, "Ekonomik gelişmeler ve yansımaları" konulu konferansa katılmak üzere Konya'ya geldi. Şehir girişinde vatandaşlar tarafından karşılanan Şener, konferansta yaptığı konuşmasında yüzde 6,6 olarak ifade edilen büyüme oranlarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Konya Elektrikçiler Odası tarafından düzenlenen "Ekonomik gelişmeler ve yansımaları" konulu konferansa katılmak üzere Konya'ya gelen Şener, Kayacık Mevkii Birlik Parkı'nda vatandaşlar tarafından davul ve zurnayla karşılandı. "Başbakan Şener" sloganları atan gruba otobüs içerisinden kısa bir konuşma yapan Şener, yaklaşık 500 araçlık konvoyla şehir turu attı. Bindiği otobüsten vatandaşları selamlayan Şener, daha sonra konferansa katılmak için Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odası'na geçti.

Konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan Şener, esnafların kepenkleri birbir kapattığını, Türkiye'nin büyüme oranlarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Zaman zaman ekonomik verilerin açıklandığını, bu açıklamalarda Türk ekonomisinin iyi yolda olduğunun söylendiğini ifade eden Şener, ''En son Türkiye'nin büyüme oranları açıklandı. Yüzde 6.6'lık bir büyümü olduğu söylendi. Ama kime sorduysam yüzde 6.6'lık büyümeye inanmıyor. Böyle bir büyümeyi hissetmediğini söylüyor. Aslına bakarsanız 2007'nin üçüncü çeyreğinden itibaren Türkiye ekonomisinde önemli tıkanmalar var. Televizyonlarda dinlediğimiz, gazetelerde okuduğumuz rakamları ihtiyatlı karşılamalıyız. Bu rakamların hiçbirinin geçmiş yılların rakamlarıyla karşılaştırılabilir bir hali yok. Çünkü hesap biçimleri değişti.'' dedi.

Milli gelirin arttığını ancak bu artışın yapılan son sayımda ülke nüfusunun azalmasından kaynaklandığını öne süren Şener, devlet borçlarında azalma olmadığını aksine yükseldiğini dile getirdi. Yeni bir borç kapısı daha açıldığını söyleyen Abdüllatif Şener, "Özel sektör de dışarıya borçlanıyor. Özel sektörün eskiden bu kadar borcu yoktu dışarıya. Özel sektörün 177 milyar dolar dış borcu varsa bu ülkede yaşayanların büyük sorunları var demektir. Dışarıdan gelen para bu ülkenin sırtına kambur oluyor. Devletin politikaları budur. Türkiye'de uygulanan ekonomi Türkiye'de yaşayan insana kazandırmıyor. Ortada bir para var, dönen çark da var. Ama Türk ekonomisinde yabancılar kazanıyor.'' diye konuştu.

Devlet Eski Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Türkiye'de kurumlar ve siyasi partiler arasında çekişmeler ve geçimsizlikler olduğuna değinerek bu çekişmelerin, sorunların çözümünü engellediğini belirtti.

Türkiye'de kurumlar arasında güven inanç olmadığını, bir araya gelip kucaklaşamadıklarını belirten Şener, ''Kurumlar arası güven, işbirliği ve dayanışmaya ihtiyaç vardır. Bir an önce bunun tesis edilmesi lazım'' dedi.

Vatandaşların çözüm bekleyen sorunlarla baş başa kaldığını aktaran Şener, "Bu çekişmeleri, geçimsizlikleri sona erdirip sorunları çözmek için Türk siyaset tarihinde yapılmayanı yaptım. Partimin MKYK toplantısında istifamı sundum ve ayrıldım. Bu tablonun ne anlam ifade ettiğini çok iyi anlamamız gerekiyor. Görevi birlik ve çözüm üretmek olan siyasetin, nasıl nezaket sınırları içinde yapıldığını gösterdim. Ben bir karar aldım ve gerekeni yaptım.'' dedi. Konya'ya gelişinde siyasi herhangi bir amacının olmadığına dikkat çeken Abdüllatif Şener, Konya programının daha önceden haftalar öncesinden hazırlanan bir program olduğunu tamamen tesadüf olduğunu dile getirdi.

Konuşmaları bittikten sonra Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odası'ndan ayrılan şener, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları başkanlarıyla konuşmak için Konya Bera Otel'e gitti.

Kaynak: CHA